Een Centraal Bureau Luchtkaartering in Suriname 189 van dit jaar de eilanden Curaqao. Aruba en een deel van Bonaire op, in opdracht van de Dienst van het Kadaster te Willemstad. Het F.C.B. te Delft vervaardigt uit deze opname zowel fotografische als getekende kaarten op schaal i 4000. Dit werk zal vermoedelijk enige jaren in beslag nemen, maar toch heeft het Curaqaose Kadaster met deze methode in aanmerkelijk kortere tijd de beschikking over een nauwkeurige en volledige kaartering op grote schaal van het gehele gebied. Daarnaast verrichtte een tweede ploeg een aantal detailkaar- teringen op Curasao ten behoeve van de Dienst van Openbare Werken aldaar, o.a. in verband met de plannen voor een brug over de St. Annabaai. Ook buiten de Nederlandse gebiedsdelen ontplooit de K.L.M. op kartografisch gebied een grote activiteit. In het begin van dit jaar werd medewerking verleend bij het in kaart brengen van ongeveer 25 000 km2 in Venezuela. Thans heeft de K.L.M. rechtstreeks van de regering van Venezuela opdracht ontvangen voor de kartografische opneming op schaal 1 35 000 van bijna 75 000 km2 in het stroom gebied van de Orinoco. Voor dit werk zullen twee fotovliegtuigen worden ingezet, die nog dit jaar een begin met de werkzaamheden zullen maken. De twee fotoploegen zullen voornamelijk gebruik maken van de vliegbasis Ciudad Bolivar, terwijl een centraal laboratorium te Caracas voor de technische verwerking der productie zal zorg dragen. (K.L.M.-Nieuws, 22 October 1947, nr 70) Als uitvloeisel van de kaartering uit de lucht van een deel van Suriname, waarmee door de K.L.M. in Maart van het vorige jaar een begin werd gemaakt, is thans in Suriname in het leven geroepen een Centraal Bureau Luchtkaartering. Een gouvernementele instelling, die o.m. tot taak heeft toezicht op de uitvoering der luchtkaartering en beoordeling van het opgeleverde materiaal beheer van het luchtkaarteringsmateriaal en het ten nutte maken daarvan op zo breed mogelijke basis; foto-interpretatie en kartografie, alsmede de daarvoor noodzake lijke terreinwerkzaamhedenhet geven van leiding bij het gebruik van het luchtkaarteringsmateriaalcoördinatie en combinatie der onder scheiden kaarteringswerkzaamheden en andere maatregelen die het nuttig effect der luchtkaartering kunnen verhogen, zoals het bevor deren van daarvoor noodzakelijke onderzoekingen van meer weten schappelijke aard. Voor Suriname een belangrijke stap naar de modernisering van zijn technisch apparaat. Een belangrijke schrede ook naar vervulling van de wens een overzicht te hebben van de natuurlijke hulpbronnen van het land. Een behoefte die de laatste tijd steeds sterker naar voren komt, vooral ook in verband met het maken van plannen voor de toekomst in het kader van het Welvaartsfonds.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 199