190 Terecht werd, ter vervulling van die wens, kaartering uit de lucht te baat genomen als het enige middel dat het tegenwoordig mogelijk maakt binnen afzienbare tijd over een groot deel van de gewenste gegevens te beschikken, terwijl tegelijkertijd een basis kan worden gelegd voor het toekomstige werk van de verschillende diensten die zich met deze inventarisatie in het bijzonder bezig houden, momenteel echter nog te kampen hebben met een ernstig tekort aan personeel. Een gelegenheid wellicht om waar in Suriname veel op dit terrein nog in staat van wording is 1 met behulp van deze nieuwe methode, van den beginne af aan, te komen tot een doeltreffender organisatie dan te voren mogelijk waseen groepering óm de luchtopneming van de instellingen die zich bezig houden met de inventarisatie der natuur lijke hulpbronnen, waardoor het mogelijk zou zijn daarvan die har monische eenheid te maken, die in het object dat zij onderzoeken, het terrein, reeds van nature aanwezig is. Voor een goed functionneren van dit Bureau is een intensieve samen werking met instellingen als de Geologisch-Mijnbouwkundige Dienst, de Dienst van 's Lands Bosbeheer en geïnteresseerden in de gesteld heid van de bodem, om slechts de allerbelangrijkste te noemen, on misbaar. Het Bureau stelt zich voor eensdeels een instrument te zijn dat het mogelijk maakt hun werkzaamheden aanzienlijk te versnellen, en voor een ander deel een trait d'union" te vormen, waardoor mogelijkheden worden geschapen die te voren, bij een geheel gescheiden werken, niet bestonden. Met het oog daarop zijn de werkzaamheden van het Bureau in twee groepen te splitsen en wel a. het zo spoedig mogelijk productief maken van het luchtkaar- teringsmateriaal bij de lopende werkzaamheden, en b. de systematische bewerking van al het fotomateriaal. In verband daarmede is een onderverdeling geprojecteerd in afde lingen voor geologisch-mijnbouwkundige kaarteringen, bosbouwkun dige kaarteringen, bodemkundige kaarteringen, topografische kaart, en kadastrale gegevens. Het opgestelde werkplan voorziet voor het eerste jaar (c.q. eerste en tweede jaar) in oprichting en inrichting van het bureau; afhandelen der lopende werkzaamheden (o.a. betreffende de kaar- teringsopdracht der K.L.M.) op gang brengen van de werkzaamheden van het bureau voor wat betreft het inschakelen van het gebruik van luchtfoto's bij de lopende werkzaamheden opleiding personeel en voorbereiding der werkzaamheden voor de volgende jaren. Voor het tweede en volgende jaren (c.q. derde en volgende) systematische bewerking van het luchtkaarteringsmateriaal en het daarbij behorende veldwerk, in nauwe samenwerking met, en zoveel mogelijk aangepast aan de directe behoeften van de onderscheiden diensten, terwijl de lopende werkzaamheden normaal voortgang zullen vinden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 200