Literatuuroverzicht 191 Het tempo waarin een en ander zal kunnen worden verwezenlijkt, zal in sterke mate afhankelijk zijn van het beschikbaar komen van geschikt personeel en materieel. Al naarmate de gegevens ter beschikking komen, zullen meer be langhebbenden kunnen worden geholpen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Centraal Bureau Luchtkaartering te Paramaribo. (Tijdsehr. van het Kon. Ned. Aardrijksk. Genootschap, Maart 1948) Nomenclatuur der Fotogrammetrie door J. M. H. Heines, Inge nieur-verificateur van het kadaster te 's-Gravenhage. 85 blz., 17,5 X 24,7 cm. Uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie met medewerking van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Franco toezending na overmaking van 3.75 op postrekening 368873 ten name van de penningmeester van boven genoemde vereniging te Breda. Inhoud 1. Inleiding. De terminologie van de jongste tak van de landmeet kundige wetenschap. Critiek en streven naar verbetering. 2. Nomenclatuur. Lijst van vaktermen met hun betekenis en met een verwijzing naar het „Mehrsprachige Wörterbuch für Photogram- metrie". 3. Aanhangsel. Lijst van in de vakliteratuur aangetroffen woorden die niet in de Nomenclatuur zijn opgenomen, met de te hunner ver vanging aanbevolen vaktermen. Met groot genoegen neem ik op mij dit werk te recenseren, omdat het oordeel niet anders dan onverdeeld gunstig kan luiden. Waar ik het ook opsla treedt mij een grote deskundigheid tegemoet, zowel in tech nisch als taalkundig opzicht. De nomenclatuur bevat ruim 1000 vaktermen, elk met een definitie of beschrijving, die soms wel 500 of meer woorden bevat. Men schatte vooral niet te gering de moeite en de tijdsopoffering vereist voor het verzamelen van al deze termen en voor de nauwkeurige overwegingen om tot strenge definities en taalkundig verantwoorde termen te komen.. Bij vreemde woorden, d.w.z. woorden met een Griekse of Latijnse stam, is meestal de afleiding vermeld. Het aanhangsel bevat ongeveer 140 termen die in de vakliteratuur werden aangetroffen, doch die de toets der critiek niet konden door staan, omdat zij het begrip minder juist weergeven of in strijd zijn met het Nederlandse taaleigen. Van overdreven purisme is geen sprake. Laten wij allen, al was het slechts uit eerbied en erkentelijkheid voor.het gepresteerde of ter wille van de uniformiteit, deze termen niet meer gebruiken en daartoe bij elke voorkomende gelegenheid Heines" raad plegen Ongetwijfeld zullen de Ned. Vereniging voor Fotogrammetrie en de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 201