192 B.P.M. eer inleggen met deze ook naar het uiterlijk keurig verzorgde uitgave. Menig technisch vak zal ons deze nomenclatuur benijden! F. H. American Society of Photogrammetry, Manuel of photogram- metry, 819 blz. 17 X 26 cm, 8,00, Pitman Publishing Corporation New York Chicago, 1944. Iedere belangstellende op het gebied van fotogrammetrie zal wel een zekere teleurstelling hebben moeten overwinnen toen hij, na enige jaren van wetenschappelijke isolatie, als resultaat van de ontwikkeling van het vak in Amerika het bovengenoemde boek in handen kreeg. Vergeleken bij wat voor de oorlog omtrent de Amerikaanse methoden en werkwijzen bekend was, bevat dit boek heel weinig nieuws. Hoewel op dit punt alle te hoog gespannen verwachtingen dus de bodem werd ingeslagen, blijkt bij rustiger beschouwing toch dat een deel van de inhoud zeer zeker waardering verdient, te meer wanneer men het doel dat met de uitgave werd nagestreefd, niet uit het oog verliest. Dit doel wordt in de inleiding als volgt omschreven „De Am. Soc. of Phot.,die gedurende 10 jaar alles in het werk heeft „gesteld voor de bevordering en toepassing van deze betrekkelïjk nieuwe wetenschap, besloot deze voorlopige uitgave van zijn „Manuel „of Photogrammetry" het licht te doen zien, niet alleen als bijdrage tot „de oorlogsinspanning, maar ook als bijdrage tot de vrede en vriend schap tussen de volkeren. Het mogelijke is gedaan om methoden, uit rustingen en werkwijzen op zo duidelijk mogelijke manier te beschrij den, daarbij voor ogen houdend dat het boek zal dienen als naslagwerk „voor ieder die in luchtfotogrammetrie belang stelt. „Het is wenselijk tijdens het lezen van het boek in gedachten te hou- „den dat het niet bedoeld is als een voltooide of volmaakte behandeling „van het onderwerp." Al blijkt hieruit dat men zijn maatstaven niet te hoog moet aan leggen, toch is het wellicht nuttig er op te wijzen, dat de Amerikanen de fotogrammetrie van een heel andere kant benaderd hebben dan in Europa in het algemeen het geval is. Zij stonden voor de opgave in korte tijd van uitgestrekte gedeelten van hun land kaarten op kleine schaal te vervaardigen ter voorziening in een zeer dringende behoefte. Daarbij is van een belangrijke vergroting om van foto tot kaart te geraken geen sprake, zodat eenvoudige methoden, die een sterke onder verdeling in simpele manipulaties toelaten, voor hun doel het meest ^geschikt waren. Hierdoor ook was voor militaire toepassingen vrijwel niets nieuws nodig, daar juist het leger meer behoefte heeft aan snelheid dan aan uiterste nauwkeurigheid. Voor een juiste beoordeling van de inhoud van het boek moet men met dit verschil in instelling terdege rekening houden. De stof is verdeeld over 17 hoofdstukken, elk bestaande uit een of meer artikelen van verschillende schrijvers. Een deel van deze artikelen (naar schatting de helft) is al eerder in het tijdschrift „Photogram- metric Engineering" gepubliceerd en men krijgt sterk de indruk dat de indeling van het boek en de behandelde onderwerpen meer een ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 202