VERSCHILLENDE ONDERWERPEN R. JONKERS Een landmetersopleiding in vroegere tijden 204 Landmeter van het kadaster, Zutphen: Nu de academische vorming van de tegenwoordige landmeters in het brandpunt der belangstelling staat, is het misschien wel aardig iets te vernemen over een vroegere academische opleiding. Ik voer U daarvoor terug naar het 16e eeuwse Friesland. In Fra- neker was in 1585 een hogeschool geopend, waar diverse faculteiten waren ingesteld, o.a. de mathematica en als onderdeel daarvan het landmeten. Prof. Metius, wiens vader ons bekend is door de „reden van Metius" (d.w.z. de verhouding van de omtrek van een cirkel tot de 355 middellijn, waarvoor hij had afgeleid yy|) was de eerste docent. Hij was een zeer beroemd man, zodat zelfs uit het buitenland stu denten naar Friesland kwamen, vooral uit Noorwegen. Van de uit gebreide literatuur die hij naliet is voor ons interessantManuale Arithmeticae en Geometriae Practicae, In het welk beneffens de Stock- rekeninge ofte Rabdologia Nepperi, cortelijck en duydelijck t' ghene den Landmeters ende Ingenieurs, nopende het Landtmeten en Sterck- tenbouwen nootwendich is, wordt gheleert ende exemplaerlijck aen- gewesen". Een zeer lezenswaardig boekje, aanwezig in de Provin ciale Bibliotheek van Friesland, waarop ik in het tweede deel van dit artikel terugkom. Van zijn opvolger, Prof. Bernardus Fullenius, zegt Boeles (de schrijver van „Frieslands Hoogeschool" waaraan ik deze gegevens heb ontleend) „Gegevens ter waardeering van Fullenius als wiskun dige zijn ons niet voorgekomen. Wel hebben wij vernomen dat hij reeds landmeters vormde, aan wie na een formeel examen een academisch diploma werd uitgereikt. Of dit tijdens Metius ook al in zwang was durven wij niet te verzekeren." Ook bij zijn zoon, eveneens Bernardus geheten, worden landmeters genoemd, nl.„Op het voorbeeld zijns Vaders vormde hij ook land meters, wijnroeijers en pegelaars, In de periode van 1684-1707 werden veertig leerlingen bevorderd tot landmeters, wijnroeijers, pegelaars of ingenieurs; sommigen kre gen een diploma. Het meten van onze vroegere collega's beperkte zich dus niet alleen tot het meten van het aardoppervlak, doch tevens bepaalden zij de inhoud van wijnvaten e.d., terwijl ook de vestingbouw door hen uit geoefend werd. Een van de leerlingen van Fullenius was Willem Loré. „De 9e

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 214