RECHT EN ADMINISTRATIE 237 Het is een slordigheid dat in het rekenvoorbeeld niet is toegepast wat op blz. 182 r. 8-10 v. b. terecht is opgemerkt. Bovenstaande aanmerkingen betekenen niet dat ik dit boek verwerp. Ik ben alleen teleurgesteld omdat ik er hogere verwachtingen van had. Men begrijpe wel dat er, behalve de gesignaleerde onvolkomenheden, veel en veel méér in staat dat werkelijk goed is. Ik geloof dat het wel haast tot de onmogelijkheden behoort, dat de eerste druk van een boek over een dergelijk uitgebreid onderwerp smetteloos is. Als de schrijvers aandacht willen schenken aan de gemaakte opmerkingen (ook aan die van de gebruikers die zo welwillend zijn de schrijvers op fouten e.d. attent te maken) dan twijfel ik er niet aan, dat het be spreken van de tweede druk in alle opzichten een genoegen zal zijn voor de recensent die liever prijst dan laakt. F. Harkink J. POLMAN De inrichting van het Kadaster in het gebiedsdeel Curasao In mijn artikel over dit onderwerp (dit tijdschrift 1940 blz. 35) gaf ik mijn voornemen te kennen in enige artikelen een zestal onder delen van de kadastrering te behandelen. De oorlog was oorzaak, dat dit voornemen pas na 8 jaar in een daad kan worden omgezet. a. De toestandvoorde invoeringvan het kadaster In mijn artikel Geschiedenis van het Rooimeestersambt op Curasao" (dit tijdschrift 1937 blz. 96) deed ik enkele mededelingen over het ambt van rooimeester, de voorganger van de landmeter van het kadaster. In de daarin afgedrukte instructie worden taak en verplich tingen van de rooimeester omschreven. Hieruit blijkt, dat meting voor overdracht ook van gehele percelen, voorgeschreven was. Deze rege ling was dus wel zeer modern. Deze verplichting is echter reeds in 1828 weer vervallen, hetgeen te betreuren is, omdat van vele percelen thans geen behoorlijke omschrijving bestaat. Bij verkoop van een gedeeltelijk perceel werd echter wel een rooibrief opgemaakt. Deze rooibrieven met bijbehorende correspondentie van 1800 af tot heden zijn bewaard gebleven en dit archief wordt natuurlijk herhaaldelijk geraadpleegd. Voor de bestudering van de ontwikkeling van de stad geeft het rooi- brievenarchief interessante gegevens. De rooimeester bepaalde ook de rooilijn voor nieuw op te trekken gebouwen en overigens blijkt ook, dat hij een belangrijke invloed had op de stadsuitbreiding. Naar ik meen was de positie van de rooimeester in steden als Amsterdam soortgelijk. Hypotheekbewaarder en Hoofd van de Dienst van het Kadaster, Willemstad

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 247