238 In 1869 werd in Curasao de nieuwe wetgeving ingevoerd en als gevolg daarvan verscheen de notaris op het toneel van de grondover- dracht. Deze wetgeving schrijft voor, dat elke overdracht van zake lijke rechten moet geschieden bij authentieke akte, die in de openbare registers wordt overgeschreven. De hypotheekbewaarders en hun boekhouding deden ook in hetzelfde jaar hun intrede. Door de aan drang van het notariaat is het gewoonte gebleven, dat van elk per ceelsgedeelte een rooibrief werd opgemaakt. Op deze wijze was het mogelijk een boekhouding op de grond te voeren en het is bewonde renswaardig, hoe mijn voorgangers kans gezien hebben hun taak te vervullen zonder een goede aaneengesloten kaart. Kartografisch was Curasao in de 19de eeuw bijna maagdelijk ter rein. Er bestond een overzichtskaart 175000 uit begin 1800, doch een kaart op grote schaal, aangevende de particuliere gronden, bestond niet. In het laatst van de 18de eeuw zijn wel plannen gemaakt om een kaart te vervaardigen van de particuliere en gouvernementsgronden, doch deze plannen zijn stelselmatig tegengewerkt van de zijde van de grootgrondeigenaren. Naar mijn mening sprak het geweten hier een woordje mee. Na een eeuw rooimeesterswerk waren wel vele kost bare gegevens voorhanden, maar het was niet mogelijk daaruit een draaglijke overzichtskaart samen te stellen, omdat vele percelen geen rooibrief hadden en andere percelen omschreven waren op een wijze, die een kaartering onmogelijk maakte. Als voorbeeld noem ik een om schrijving die ongeveer als volgt luidt„metende de omtrek van deze plantage met bogten en winkelhaken ongeveer drieduizend zeven honderd vier en dertig meters, drie decimeters en zeven centimeters". Men hebbe respect voor die laatste centimeters De kwaliteit van de rooibrieven uit de 19de eeuw is wisselend, maar over het algemeen behoorlijk. Helaas schuilt er onder de rooi brieven van 1900 tot 1930 veel onbruikbaars; dit is te wijten aan het feit, dat men in die jaren het rooimeestersambt als een noodzakelijk kwaad beschouwde en het als bijbaantje toebedeelde aan mensen die landmeetkundig ongeschoold waren. Een merkwaardig verschijnsel is nog het volgende. Begin 1800 werd het metrieke stelsel ingevoerd ter vervanging van het Rijnlandse stelsel. De meter werd oorspronkelijk de Nederlandse el genoemd. Na de invoering van het notariaat werden in de akten de oorspronkelijk in Rijnlandse maat uitgedrukte afmetingen omgezet in metrieke maat. Hierbij is in vele gevallen de Rijnlandse el gelijk gesteld aan de meter. Van deze fout ondervinden wij de gevolgen bij een grensuitzetting van een oud perceel in de stad. Hierbij blijkt dan, dat de maten be langrijk afwijken van de in de akte genoemde, doch bij vermenigvul diging van de laatste met de factor 0,68, blijkt dan vaak een frap pante overeenstemming. Het kost dan wel eens enige overredings kracht om de betrokkene te overtuigen, dat zijn perceel niet is ge krompen. In de jaren 1906-1910 werd van alle eilanden behalve Saba een topografische kaart op de schaal 1:20000 vervaardigd. Deze kaart is van een uitstekend gehalte en geeft in de buitendistricten ook de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 248