241 meter van Bosshardt-Zeiss met voortreffelijke resultaten. Momenteel zijn een 2000-tal veelhoekspunten in coördinaten bekend, waarvan het merendeel uiteraard in het stadsdistrict is gelegen. De polygoon- verzekering hier te lande brengt bijzondere problemen met zich mede in verband met de aard van de grond. Langs de buitenwegen is oor spronkelijk veel gebruik gemaakt van een betonnen paal in de vorm van een kadsteen, zonder tegel en uitsparing voor de jalon, doch met een centrische ijzeren bout. Het plaatsen van deze palen is kostbaar, terwijl de beschadiging en verstoring hiervan ontstellend is door het zware verkeer op smalle wegen. Daarom wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt van ijzeren buizen met een diameter van 5 cm en een lengte van 50 cm. Deze buizen zijn goedkoop wat betreft aanschaffing en plaatsing. Voor de verzekering in de stad is achtereenvolgens gebruik ge maakt van een geglazuurde tegel en een koperen bout, die in het weg dek of trottoir werden vastgemetseld. Ook hier werd vrij veel be schadiging geconstateerd. Tegenwoordig wordt gebruik gemaakt van een ijzeren schijf op een verbrede voet, die in de trottoirband wordt vastgemetseld. De verwachting is dat deze beter zal voldoen. Ten aanzien van Aruba valt te melden, dat over het eiland een nieuw driehoeksnet werd gelegd, dat aan hoge eisen van nauwkeurigheid voldoet. In Oranjestad en Sint Nicolaas werd een hoofdveelhoeksnet gelegd. De andere eilanden beschikken over een eenvoudig driehoeksnet, dat 40 jaar geleden werd bepaald en te zijner tijd vervangen zal worden door een nieuw net. Voorlopig is de kadastrale dienst alleen actief op Curasao ën Aruba. c. De juridische grondslag van het kadaster Toen in 1935 tot kadastrering werd besloten, werd natuurlijk over wogen, dat aan de opmeting een grensvaststelling moest voorafgaan. Ten einde aan de kadastrering, een kostbaar werk voor de overheid, een blijvende waarde te geven, werd beslist, dat aan de hand van het ontwerp-net op de grensregeling van de Staatscommissie 1906 een verordening diende te worden ontworpen met dezelfde doelstelling. Het Nederlandse ontwerp werd door mij, in nauwe samenwerking met de toenmalige President van het Hof van Justitie, Dr C. Süthoff, omgewerkt en aangepast aan Curaqaose omstandigheden. Nadat het ontwerp vlot de Staten van Curaqao was gepasseerd, wend in Publi catieblad 1938 nr 102 de Verordening op de grensregeling opgenomen. De inhoud van de verordening kan, naar mijn mening, voor de lezers van dit tijdschrift onbesproken blijven. Principiële verschillen met het geesteskind van I. Boer Hzn. vertoont de Curagaose verorde ning niet. De quintessens is, dat als gevolg van de toepassing van de verordening op de grensregeling het kadaster hier te lande eigen- domsgrenzen registreert en dat verjaring van deze grenzen op grond van de bepalingen van de verordening slechts na een vonnis van de rechter erkend wordt en bovendien ter kennis van het kadaster ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 251