242 bracht moet worden. De kadastrale dienst is derhalve in staat de registratie van de zakelijke rechtsgrenzen overeenkomstig de werke lijke toestand te houden. De toepassing van de verordening in de practijk zal in een volgend artikel nader worden besproken. Als „grondwet" voor het kadaster verscheen de kadasterverordening (P.B, 1938 nr 100). Hierin komen bepalingen voor omtrent de ver plichte grensverzekering, het onderhoud der grenstekens door de rechthebbenden op de grond, de toelating van kadastraal personeel op de particuliere terreinen alsmede de kostenverdeling van de kadastrale metingen. Bepaald werd, dat de kadastrering en de eerste grensVer- zekering voor rekening van den lande zijn, terwijl voor metingen, ver richt op verzoek van belanghebbenden, betaald moet worden volgens het kadastraal tarief (P.B. 1939 nr 65). Dit tarief is evenredig aan de waarde van het opgemeten object en bedraagt rond 1 per mille daar van. Als uitvoeringsmaatregel verscheen een instructie voor de ambte naren van het kadaster, vastgesteld bij beschikking van de Gouverneur. Deze instructie is niet in het Publicatieblad verschenen. Het Burgerlijk Wetboek en de Verordening op het Notarisambt werden aangevuld bij P.B. 1938 nr 98 en 99. Hierbij werd voorge schreven het gebruik van de kadastrale kenmerken in de hypotheekakte en de borderellen alsmede in alle notariële akten betreffende zakelijke rechten. De verordening op de grensregeling regelt de grenzen van het object van zakelijke rechten. Het bleek op Curasao nodig ook een voorziening te treffen inzake het subject van zakelijke rechten. Het verschijnsel doet zich voor, dat percelen, veelal behorende tot onver deelde boedels, niet in de openbare registers voorkomen, omdat deze na 1869 nimmer werden vervreemd, bezwaard of toegescheiden. Deze percelen waren daardoor vrijwel buiten de handel gekomen, omdat de rechthebbenden geen bewijsstukken voor hun rechten konden over leggen en ook bezwaarlijk konden opsporen. Teneinde deze recht hebbenden tegemoet te komen wend een verordening op de eigendotns- uitwijzing (P.B. 1944 nr 219) aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat bezitters van onroerende goederen, die niet in de openbare registers voorkomen, van de rechter een vonnis kunnen vragen, waarbij zij be schouwd worden als eigenaar. Dit vonnis, overgeschreven in de open bare registers, legitimeert hen als eigenaar en zij kunnen dus het perceel verkopen of bezwaren. Een commissie onder voorzitterschap van het Hoofd van het kadasterkantoor doet onderzoek naar de ge pretendeerde rechten en maakt daarvan een proces-verbaal op, dat de rechter tot voorlichting dient. Het vorenstaande behandelt de juridische fundamenten, waarop in Curasao het kadaster wordt opgetrokken en deze fundamenten zijn naar onze mening hecht genoeg, om daarop, met behoud van het negatieve stelsel, een moderne registratie van zakelijke rechten op te trekken. De Publicatiebladen 1938/98, 99» 100, 102 en 1944/219 zijn opge nomen in de Bibliotheek voor Kadaster en Landmeetkunde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 252