247 van gebruikspercelen opgemaakt. Dit ontwerp, dat omruil van het gebruiksrecht op de percelen in de plaats stelt van omruil van de grond, en de ruilverkavelingswet completeren elkaar. Zorgvuldig moet worden uitgemaakt in welke gebieden hergroepe ring naar het gebruik en waar ruilverkaveling moet worden toegepast mede in verband met de aanverwante werken, die slechts met ruil verkaveling gepaard, kunnen worden uitgevoerd. In dit verband wordt betreurd dat Frankrijk t.o.v. het buitenland ten achter is met de syste matische studie van de landbouweconomie en van de bedrijfsvormen. De ruilverkaveling en de aanverwante werken De herindeling van de bodem opent de deur voor een hele serie grondverbeteringswerken, voor studies omtrent de aanpassing van de cultuur aan de bodem en voor mechanisering van de agrarische arbeid. Er wordt aangedrongen dat zonder uitstel een regeling wordt ge troffen dat deze werken kunnen worden uitgevoerd. Taak en plichten van de Confederation Générale de I'Agriculture fC. G.A.J Twee aangelegenheden zijn belemmeringen voor de ruilverkaveling t.w. de tegenstand van zekere landbouwers en het tekort aan land meters. De opvoeding van de boer in de geest van de ruilverkaveling is een delicate taak, die wij hebben te volbrengen. Een nationaal Comité samengesteld uit vertegenwoordigers van belanghebbende organen zal worden belast met het unificeren van de propaganda en de gebruikte werkwijzen. Maar vooral in onze departementale Federaties moet krachtige actie worden gevoerd. In ieder departement zal men tenminste één gemeente uitkiezen, waar de ruilverkaveling en de hergroepering der gebruiks percelen wordt tot stand gebracht evenals alle uitrustings- en moder- niseringswerken die er uit voortvloeien. Excursies naar deze gemeente worden georganiseerd. De landmeters en de ruilverkaveling De tweede belemmering, het tekort aan landmeters, kan snel worden opgelost. Sedert 1946 zijn meer dan 300 personen in opleiding gegaan voor landmeter, welke opleiding voltooid wordt aan het Institut de Topométrie du Conservatoire National des Arts et Métiers. Door de openbare instanties moet aandacht worden besteed aan de organisatie van de vier-jarige stage, die de jonge landmeters moeten doorbrengen op een landmetersbureau. Van groot belang in verband met de ruilverkaveling is een juiste verdeling van deze bureaux over de departementen. Verbetering van de methoden van uitvoering Vertraging in de uitvoering vindt zijn oorzaak in gebrek aan orga nisatie en aan methode in de opvolging der werkzaamheden, tenge volge van verschil van inzicht bij de administraties van het Kadaster, de Génie Rural en van de landmeters, waardoor sommige werkzaam heden tweemaal worden uitgevoerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 257