26 met de conclusie, dat het Directorium zeggenschap moet hebben in de centrale registratie van het fotomateriaal, waarna hij de vergadering verliet. Vervolgens werd het onderwerp uOpleiding" aan de orde gesteld, voor zover dit van belang is voor de coördinatie. De mogelijkheden hiervan worden grotendeels bepaald door de capaciteiten van het uitvoerend personeel. De Voorzitter noemde de vergadering zelf het sprekende bewijs, dat de opleiding van het hoger personeel in een technisch milieu gewenst is. Het landmetersdiploma van Delft is dan ook overal ter wereld een goede introductie. Wanneer de Delftse opleiding niet de goedkeuring der Indonesische staten kan wegdragen, zal men moeten bedenken, dat de organisatie van het hoger onderwijs in eigen hand een kostbaar experiment is. Heeft hier het Directorium een adviserende functie, anders is het bij de opleiding van middelbaar personeel, waar het een leidende zowel als uitvoerende taak zal vinden. Dit personeel vormt de land meetkundig-bindende draad tussen de verschillende gebiedsdelen, waarom een centrale opleiding ook om organisatorische, economische en politieke redenen gewenst is, waarover het Directorium de leiding zal moeten hebben. Het lager personeel is de feitelijke uitvoerder van het werk onder deskundige leiding. Zijn opleiding, die gedurende */2 jaar landmeet kundig georiënteerd moet zijn om daarna te worden gevolgd door meer speciale opleidingen voor verschillende diensten, zal onder toe zicht van het Directorium gedecentraliseerd kunnen worden. De Voorzitter brak nog een lans voor een uniforme regeling van het basissalaris van het gehele personeel in geheel Indonesië, waarbij het Directorium van advies zal moeten dienen een aangelegenheid, welke ons ook hier te lande dringend gewenst voorkomt. Nadat de opleiding onderwerp van een uitvoerige discussie was geweest, werd zij in 6 conclusies vastgelegd 1 Het onderwerp „Instrumentarium" leverde vervolgens 5 punten van beschouwing op, t.w. maatstelsel, soort, aanschaffing, beheer en distributie, en onderhoud van het instrumentarium. Over deze overwegend practische aangelegenheden was de ver gadering het uiteraard spoedig eens. Alleen heeft het ons zeer ver wonderd, dat de Voorzitter in zijn aanbeveling van het centesimale stelsel op economische overwegingen niet gerept heeft over de nood zaak van dit stelsel bij het machinerekenen. Tot heden berustte het onderhoud van instrumenten, inclusief de reparaties, aan de instrumentmakerswinkel van de Top. Dienst, doch de vergadering voelde er weinig voor deze materie thans reglementair in handen van het Leger te geven. De regeling worde aan het Direc torium overgelaten, met dien verstande, dat dit zich tot aanbevelingen, ook t.a.v. van particuliere maatschappijen, zal bepalen.' 1) Aangezien het Ontwerp-besluit in een volgende aflevering van dit tijdschrift zal worden opgenomen, zullen deze en verdere conclusies niet worden vermeld, doch moge naar de desbetreffende artikelen van dit ont werp worden verwezen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 26