264 in paralleling the contemporary practice in some other countries, but we feel it is a first courageous step towards the light". Zeer goed waren ook Frankrijk, Italië en Zwitserland vertegen woordigd met resp. 29, 21 en 24 mannelijke deelnemers. Het congres is gehouden in het Kurhaus te Scheveningen en werd op 1 September geopend met een plenaire vergadering, waarin Prof. Schermerhorn een voordracht hield over „Prospects in Photogram- metry". P>ehalve deze zijn er nog drie plenaire vergaderingen gehou den een waarin Prof. Baeschlin sprak over de voor- en nadelen van eventuele aansluiting van de S.I.P. als Association de Photogrammétne aan de Union Géodésique et Géophysique Internationale, waarna Capt. Reading een voordracht hield over de organisatie op kartografisch gebied in de U.S.A.een waarin Pearce een interessante film vertoonde over luchtfotogrammetrie in Canada en tenslotte de eindvergadering. De twee voornaamste punten van deze slotvergadering mogen hier niet onvermeld blijven. Aan Poivilliers werd het erelidmaatschap van de S.I.P. aangeboden en besloten werd, dat het internationale tijd schrift Photogrammetria met ingang van 1949 weer zal verschijnen. Een gehele dag was uitgetrokken voor een excursie naar Alkmaar en de Wieringermeer, die zeer in de smaak viel van de buitenlandse deelnemers, een middag voor een excursie naar Amsterdam, die wel licht nog meer indruk maakte, en een ochtend voor een excursie naar Delft. Laatstgenoemde excursie omvatte o.a. een bezoek aan het Geodesie- gebouw, waar een historisch-kartografische tentoonstelling was inge richt door de Technische Hogeschool en een tentoonstelling van foto- grammetrische apparaten en resultaten door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. De overige tijd werd grotendeels in beslag genomen door de com missievergaderingen eigenlijk zelfs wat teveel, zodat het moeilijk was voldoende tijd te vinden voor het rustig bestuderen van de zeer leerzame tentoonstelling, die was ingericht in het Palace-Hotel te Scheveningen. Het programma was zo samengesteld, dat hoogstens twee commissies tegelijk vergaderden. Ook dan is het nog wel eens lastig een keuze te doen, maar geheel kan men deze gelijktijdigheid van commissieverga deringen nu eenmaal niet vermijden. In zijn verslag van het congres te Rome en Florence in 1938 heeft Prof. Schermerhorn het vermoeden geuit, dat de voortreffelijke orga nisatie van het Internationale Aardrijkskundige Congres in 1938 te Amsterdam op verschillende bezoekers een zodanige indruk had ge maakt, dat men er op aandrong het Vide Congres voor Fotogrammetrie in Nederland te houden, in de hoop, dat de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie tot iets soortgelijks in staat zou zijn. Nu is het weliswaar niet mogelijk geweest en met het oog op het kleinere aantal deelnemers ook niet nodig het congres op zo grootse wijze te organiseren als dat in Amsterdam, maar op grond van de uitingen van bewondering ook wanneer men deze ontdoet van een percen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 274