265 tage hoffelijkheid kan toch worden vastgesteld, dat de organisatie uitstekend is geweest en dat het dagelijks bestuur van de S.I.P., de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en in het bijzonder de organisator, de Heer J. M. H. Heines, en zijn medewerkers met grote voldoening op hun werk kunnen terugzien. 3. Commissie I Zoals reeds is opgemerkt hebben de president en de secretaris van deze Commissie een uitvoerig en zeer belangwekkend rapport uitge bracht. Een aantal punten daaruit kunnen hier niet onbesproken blijven. De tweede wereldoorlog is een enorme stimulans geweest voor de fotogrammetrie. Indrukwekkend is vooral het werk dat verricht is door h.et leger van de U.S.A.: 41.440.000 vierkante kilometer zijn op genomen volgens de trimetrogoon-methode, voornamelijk voor het ver vaardigen van aëronautische kaarten, terwijl 6.675.000 km2 verticaal zijn gefotografeerd voor kaarteringen op grotere schaal. Bovendien werden enige millioenen foto's gemaakt voor verkenningsdoeleinden. Sedert 1038 zijn verschillende nieuwe typen van camera's ontworpen. Dat nog steeds een verschil in waardering van de glasplaat in het brandvlak van het objectief bestaat blijkt wel hieruit, dat ondanks de nadelen daarvan, een dergelijke glasplaat (voorzien van randmërken en een centraal merk) is toegepast in de nieuwe Engelse camera van Williamson O.S C. Mark 2. Een bijzonderheid van deze camera is, dat het objectief verschuifbaar is, zodat het hoofdpunt op de plaat tot coincidence kan worden gebracht met het centrale merk. Het is, dunkt mij, de vraag of op de duur deze regeling niet teloor gaat tengevolge van trillingen in het vliegtuig. In Canada, waar men deze camera reeds veel gebruikt heeft, schijnen de ervaringen in dit opzicht niet onver deeld gunstig te zijn. Interessant is, dat de bewegingsenergie voor de sluiter wordt geleverd door een continu snel draaiend vliegwiel. Het rendement is dan ook hoog (80-84 maar toch wellicht tegen de verwachting niet hoger dan dat van de beste klassieke typen. In Zweden heeft men in een camera van Zeiss f 20 cm, formaat 30 X 30 cm) het overdruksysteem vervangen door onderdruk voor het vlakdrukken van de film, welk laatste systeem inderdaad wel enige voordelen heeft. Men heeft verder kleine hefboompjes aangebracht, die op de film worden afgebeeld wanneer ze door de film uit hun rust oestand worden gedrukt, aldus een controle verschaffende op het vlak zijn van de film. Deze controle lijkt mij echter vrij gebrekkig, aangezien de hefboompjes zich aan de rand bevinden. Het aandruk- systeem behoort trouwens zo t.e zijn, dat een dergelijke controle niet nodig is. Een van de Zweedse gedelegeerden vertelde mij nog, dat men de vertekening van het objectief heeft gecompenseerd door de aandrukplaat een licht gebogen oppervlak te geven. In verschillende nieuwe camera's heeft men een v.erwarmingssysteem toegepast, teneinde de inwendige oriëntering constant te houden. Met hetzelfde doel is van een van de Amerikaanse camera's (Abrams) het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 275