266 gedeelte dat het objectief en het aandrukraam bevat, vervaardigd van invar. De Fairchild K 17 was gedurende de oorlog de „jeep" onder de camera's. Vele duizenden van deze camera's waren in gebruik en de meeste trimetrogoon-opnamen zijn gemaakt met dit type, dat daartoe in combinaties van drie was gemonteerd in min of meer geïmprovi seerde frames. In Canada heeft men voor dergelijke trimetrogoon- opnamen een steviger opstelling geconstrueerd. Er wordt gewerkt aan een nieuwe Amerikaanse camera, waarin behalve de gebruikelijke hulpinstrumenten als uurwerk, numerator, etc. ook de shoran-aflezingen worden geregistreerd wanneer men navi geert met deze radarmethode. Verreweg de meeste camera's zijn ingericht voor film, maar toch is behalve de reeds bestaande platencamera's (b.v. die van Nistri, Santoni, Gallus, Poivilliers, Zeiss en Wild) een nieuwe platencamera, de Wild R.C. 7, op de markt gekomen. Deze camera, die op de ten toonstelling in Scheveningen voor het eerst werd gepresenteerd, is voorzien van twee cassetten, elk inhoudende veertig platen. Voor het vraagstuk film of glasplaat is van belang een rapport van Grifoni (Italië) ,,On different grade of precision attained in plotting using glass plate and film cameras", waarin hij tot de niet- onverwachte conclusie komt, dat de resultaten verkregen met glas platen nauwkeuriger zijn dan die van films. Deze grotere nauwkeurig heid betreft vooral de ^-coördinaat. Intussen is eveneens gebleken, dat voor middel- en kleine schaalwerk de film zeer goed bruikbaar is. Het vroeger reeds van Italiaanse zijde geopperde idee om bewe- gingsonscherpte te voorkomen door een compenserende mechanische inrichting heeft een wel zeer volledige toepassing gevonden in de Sonne Continuous Strip Camera. In deze Amerikaanse camera zonder slui ter wordt de film geheel automatisch continu langs een spleet in het brandvlak van het objectief bewogen met dezelfde snelheid als het beeld zich beweegt. Het resultaat is niet een serie afzonderlijke foto's, doch één lange, doorlopende strook. Zelfs bij vlieghoogten van niet meer dan 70 meter en een vliegsnelheid van 650 km per uur heeft men scherpe foto's verkregen. Men kan naar believen één objectief gebrui ken of twee naast elkaar. In het laatste geval krijgt men twee stereo stroken, waaruit hoogtelijnen-kaarten kunnen worden getekend. Met de eerste typen van deze continuous strip camera heeft men moeilijk heden ondervonden, doordat schommelingen van vliegtuig en camera beeldverschuivingen veroorzaakten, doch dit bezwaar heeft men over wonnen door te fotograferen via een spiegelsysteem, dat gyroscopisch wordt gestabiliseerd. Speciale instrumenten zijn vervaardigd voor het stereoscopisch waarnemen van de strook en voor het maken van af drukken. Enkele resultaten in kleuren waren te zien op de tentoon stelling. Een probleem is nog steeds het fotograferen van objecten onder water, teneinde de diepte te bepalen of dieptelijnenkaarten te tekenen. Een oplossing van dit vraagstuk zou ook van belang zijn voor onze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 276