270 straal-oscillograafhet openingsdiagram wordt kant en klaar ver kregen door het oscillograaf-scherm te fotograferen. Intussen heeft de klassieke methode, waarbij een reeks foto's gemaakt wordt van de sluiter-in-actie nieuwe mogelijkheden gekregen door een filmcamera van Canadese vinding, die filmt met een snelheid van max. 200.000 foto's per secunde (Raird: „High speed Camera", Canadian Journal of Research, 1946). Een belangrijke zaak is de beeldonscherpte, veroorzaakt door tril lingen van het vliegtuig en de camera. Van de Amerikanen, die op dit gebied grondige onderzoekingen hebben gedaan, had ik gehoopt hier over iets meer te horen dan de summiere mededeling in het Algemene Rapport. Intussen heefit men in ons land in dit opzicht niet stilgezeten Ir F. L. Corten van de K.L.M. heeft van enige vliegtuigen en camera's de trillingen gemeten en de ïesultaten beschreven in zijn rapport: „The photographic quality of the aerial,negative as a limiting element in photogrammetry". Hij komt o.a. tot de conclusie, dat de beeld onscherpte, die in de practijk in een aantal foto's pleegt op te treden, inderdaad deels te wijten is aan deze trillingen. Gezien het feit, dat het congres in Scheveningen het eerste was na een periode waarin geheel nieuwe electronische navigatiemetho- den zijn ontwikkeld, is het aantal mededelingen daarover tegengevallen. Betreffende het Amerikaanse systeem shoran was er slechts één, ove rigens belangrijke, mededeling van Deeg„Shoran flight line indicator", waarin een eenvoudig apparaat wordt beschreven, dat het mogelijk maakt met toepassing van shoran een rechite baan te vliegen, in plaats van een cirkelvormige. In de tegenwoordige uitvoe ring levert het apparaat daartoe de gegevens aan de piloot via een richtingsaanwijzer, maar men onderzoekt de mogelijkheid van een directe koppeling aan de automatische piloot. Overigens is blijkbaar verondersteld, dat iedereen voldoende op de hoogte is van de shoran-methode en de daarmee te bereiken nauw keurigheid. Wat dit laatste betreft is het van belang het volgende op te merken. Op heit congres van de Union Géodésique et Géophysique Internationale te Oslo (Augustus 1948) is mij gebleken, dat de Ame rikanen zijn teruggekomen op hun oorspronkelijke beweringen ten aanzien van de te bereiken precisie die mij trouwens altijd al sterk overdreven voorkwamen en momenteel een nauwkeurigheid in de afstandsbepaling noemen, die overeenkomt met een tweede orde trian gulatie. Van de groots opgezette shoran onderzoekingen, waarmede men in Canada bezig is, hebben we ook in Oslo maar weinig vernomen blijkbaar zijn deze nog niet voldoende ver gevorderd. Eden (Engeland) heeft een beschrijving gegeven van de toepassing van het Engelse Gee-H-systeem voor navigatie bij fotogrammetrische opnemingen. Men vliegt volgens cirkels om één grondstation (of om een der twee grondstations) en heeft nog geen poging gedaan een middel te vinden voor het vliegen volgens rechte lijnen. Bij de uitwerking past men de gleufmallenmethode toe, waarbij men met het oog op de onnauwkeurig-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 280