28 nemen dat zij in het Directorium door hun chefs zullen worden ge delegeerd en de 5e man. Nog een stap verder en de constructie van een Raad voor het Meet- en Kaarteerwezen, gevormd door 6 departementshoofden, en een Directorium van 3 deskundigen lag als de meest bevredigende op lossing, waarmede alle aanwezigen zich kunnen verenigen en waar tegen ook van militaire zijde geen bezwaren worden verwacht, ter tafel. De vergadering was van mening, dat er thans geen bezwaar meer tegen bestaat, het Geod. Instituut rechtstreeks aan het Directorium te koppelen en ging ermede accoord deze organisatieverandering d.m.v. de notulen ter kennis van de niet-aanwezige leden te brengen. In zijn inleiding betreffende de reproductie stelde de Voorzitter in het licht, dat het hier niet gaat om het vaststellen van een repro ductiemethode, welke bepaald wordt door aard en doel van de te reproduceren kaart. Wel zal hierbij naar efficiëntie moeten worden gestreefd. Waar de bewaring van de kaart en van het fotoarchief centraal geregeld is, zal dezelfde regeling, mutatis mutandis, voor de repro ductie kunnen gelden, waarbij derhalve aan het Directorium even eens een leidende taak toevalt. Dit zal, zonder in concurrentie met particuliere reproductieinrich tingen te vervallen, prijsregelend kunnen optreden door desgewenst ook van particuliere kantoren opdrachten te aanvaarden en verder de toepassing van nieuwe methoden kunnen bevorderen. Nadat de vergadering aan de desbetreffende conclusies haar fiat had gegeven en de Voorzitter had opgemerkt, dat de verantwoorde lijkheid van het Directorium tegenover de Raad tot uitdrukking zal komen in een jaarverslag dat tevens kan dienen om de Departements hoofden die niet in de Raad zitting hebben, jaarlijks op de hoogte te houden, werd de 7e vergadering gesloten. In de slotvergadering werd het ontwerp-besluit, dat aan alle deel nemers was toegezonden, ingeleid met de opmerking van de Voor zitter, dat de verhouding Raad-Directorium niet zo eenvoudig bleek te regelen als aanvankelijk was gedacht. Z.i. zouden voorts de be voegdheden van het Directorium thans een meer dwingend karakter kunnen krijgen. Hiermede bleek de vergadering het niet eens te zijner is geen heiliger huisje dan de bevoegdheden van de Departementen, die hun indeling reeds lang gekregen hebben, en een dictator is de laatste man die coördineert. Voor de Raad is het Directorium de instantie die het werk doet en waaraan de Raad zijn bevoegdheden kan delegeren. Door Dr Honig werd gewezen op de Organisatie voor Natuurwe tenschappelijk Onderzoek (O.N.O.), die in voorbereiding is. Aan gezien de nieuwe kaarteringsorganisatie in contact zal komen met alles wat werkt op natuurwetenschappelijk gebied, bepleitte hij een nauwe band tussen het Directorium en de O.N.O. leiding. Hiervoor zal een der Directeuren deel moeten uitmaken van het dagelijks be stuur van de O.N.O.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 28