285 wordt berekend en verdisconteerd door een verschuiving van de hoogteschaalverdeling. De ingevoerde verdraaiing wordt „gevolgd" door een verdraaiing van het tekenpapier aan de hand van twee azi- muth-overdrachtspunten die, evenals het schaal-overdrachtspunt, daar in via de pantograaf van het instrument zijn geprikt. Het is een aardig voorbeeld van het gebruik van een eenvoudig instrument, met enkele simpele extra-hulpmiddelen, voor triangulatie. Bij een aantal proef nemingen met stroken van 6 tot 14 platen heeft men middelbare hoogtefouten verkregen van 0,7 tot 1,2 0 van de vlieghoogte. De geringe nauwkeurigheid van de x- en y-coördinaten beperkt de lengte van de strook. §6. Commissie IV Het Algemene Rapport van Commissie IV bestaat uit de volledige antwoorden van een aantal landen op een uitvoerige vragenlijst en vergoedt althans enigszins het geringe aantal nationale rapporten, waarvan er slechts zes zijn binnengekomen. Het Algemene Rapport bevat een groot aantal gegevens betreffende de toepassing van de fotogrammetrie. We moeten hier volstaan met het noemen van slechts enkele zaken die ons zijn opgevallen. De fotogrammetrie vindt overal zeer ruime toepassing bij publieke werken van allerlei aard, regionale en stadsuitbreidingsplannen (kaartschalen 1:200 en kleiner). Men krijgt de indruk, dat er nauwelijks een ingenieurswerk van enige om vang wordt ondernomen zonder de fotogrammetrie te hulp te roepen. Maar evenzeer is opmerkelijk, dat de toepassing voor kadaster en ruil verkaveling (kaartschalen 11000 en kleiner) steeds meer veld wint. Dikwijls wordt dan de fotogrammetrie gecombineerd met terrestrisch werk, niet alleen voor naverkenning maar ook meer principieel, zo b.v. in Zwitserland, waar men voor de grondboekkaart I 2000 de grenzen en grenspunten terrestrisch opneemt (poolcoördinatenmethode met optische afstandsmeting) en de cultuurgrenzen uit luchtfoto's, die ge produceerd worden voor de topografische overzichtskaart, of in Enge land, waar de hoogtelijnen voor de kaarten I 1250 en 1 2500 in de regel terrestrisch worden gemeten. Voor regionale en uitbreidings plannen worden in verschillende landen fotokaarten gebruikt. Zweden gaat hier wel vrij ver mee; in bewerking is een fotokaart 1 10.000, die 60 van het land zal beslaan. De foto's worden ontschrankt op pas- punten, die bepaald worden door triangulatie in de Multiplex. Deze fotokaart is in de eerste plaats bedoeld als basis voor de z.g. econo mische kaart 110.000, die op een groene onderdruk van de fotokaart allerlei belangrijke objecten, gebouwen, wegen, hoogspannings leidingen, etc. toont. Verder wordt er voor militaire doeleinden een fotokaart 1:20.ooo van afgeleid, waarop hoogtelijnen om de 5 meter worden ingetekend. Een tweetal mededelingen geeft nadere bijzonderheden over „kadastrale" toepassingen in Engeland. Door Mott„The application of photogrammetry to cadastral mapping" wordt beschreven, hoezeer men in het na-oorlogse Engeland behoefte heeft gekregen aan kaarten op grote schaal met het oog op heropbouw en uitbreiding van steden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 295