287 voorgaande reeds beschreven). Cattelain rapporteert over het foto- grammetrisch vervaardigen van kaarten op de schalen i 500 en kleiner voor publieke werken,,Levés aux grandes échelles au Ministère des Travaux Publics". Het Institut Géographique Militaire is na de oorlog begonnen met de vernieuwing langs fotogrammetrische weg van de 1 20.000 kaart. Als het gehele gebied gefotografeerd is, zal bovendien een mozaïek worden samengesteld en van de kuststrook een fotokaart. De toepassing van de fotogrammetrie door het Kadaster in Frank rijk wordt gedetailleerd beschreven in het rapport van die dienst„Sur l'utilisation de la photographie aérienne pour la rénovation des plans cadastraux". Hoewel de toegepaste methoden niet onbekend zijn. willen we ten behoeve van de kadastrale lezers hier enigszins uitvoerig over refereren. Evenals in ons land is in Frankrijk de herziening van de kadastrale plans zeer urgent geworden. In 1930 heeft men dit werk systematisch aangepakt en in de jaren tot het uitbreken van de oorlog zijn de kaarten van niet minder dan 20.000 gemeenten up to date gebracht langs foto grammetrische weg en volgens een methode die hier kort zal worden beschreven. Na de oorlog is men voor de resterende gemeenten begon nen met een algehele vernieuwing der kaarten, eveneens door toepas sing van de fotogrammetrie. Tot nu toe heeft men voornamelijk slechts de methode der ontschranking toegepast, maar men is na de oorlog ook begonnen de meer geaccidenteerde gebieden stereofotogrammetrisch te behandeleneen gebied van 20.000 ha is momenteel onderhanden. In tussen heeft men hieromtrent nog niet voldoende gegevens om getallen te geven betreffende de nauwkeurigheid en het rendement, hoewel het wel reeds zeker is, dat de nauwkeurigheid bevredigend is en het rende ment zeer veel groter dan van terrestrische opneming. Volgens de methode der ontschranking heeft men reeds 500.000 ha bewerkt met uitstekende resultaten, zowel wat de kosten als de nauwkeurigheid be treft. De hoofdzaken van het procédé zijn de volgende. De foto's worden opgenomen op glasplaten van een formaat 18 X 24 cm met een camera met grote brandpuntsafstand (in de regel 50 cm) en op een schaal ongeveer 0,4 maal de schaal van de te ver beteren of te vernieuwen plans. Tot nog toe heeft men voornamelijk plans op 1 2500 behandeld, maar ook zijn reeds enkele bladen 1 1250 en 11000 gereedgekomen. De overlapping der foto's is in beide richtingen ongeveer 25 doch in geaccidenteerd of dicht bebouwd gebied verhoogt men de langsoverlapping tot 55 De grondslag voor het werk wordt gevormd door een kadastrale triangulatie met een dichtheid van 1 punt per 100 ha, die aangesloten wordt aan de pri maire triangulatie. De hoogten der driehoekspunten worden bepaald door trigonometrische hoogtemeting of door waterpassing. Per foto worden verder vier paspunten bepaald xy en z) door aansluiting aan de punten van het kadastrale driehoeksnet door middel van driehoeks- of veelhoeksmeting en waterpassing. De ligging van deze punten wordt gekozen aan de hand van de foto, dus na de fotografische opneming. Het meten en signaleren van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 297