288 paspunten vóór de opneming heeft men geprobeerd doch dit heeft niet bevredigd. De foto wordt ontschrankt met behulp van het toestel van Roussilhe, rekening houdende met de hoogten der paspunten. Op de ontschrankte foto wordt het centrum van de plaat en de richting van de grootste helling aangegeven. In verband met terreinhoogteverschillen kan deze ontschrankte foto niet in zijn geheel op het minuutplan worden over gebracht dit geschiedt bij gedeelten, zgn. facetten. Een facet is een deel van het terrein, dat nagenoeg vlak is. (De gemiddelde grootte is V3 ha.) De landmeter zoekt deze facetten op het terrein uit. daarbij gesteund door een grafiek, bestaande uit cirkels om het nadirpunt, ge tekend op een papierafdruk van de ontschrankte foto en aangevende de toegelaten afwijkingen van een plat vlak. Van de hoekpunten der facetten wordt de hoogte barometrisch bepaald met een waarschijn lijke fout van 0,5 meter. De overige terreinwerkzaamheden bestaan in een onderzoek van de eigendoms- en cultuurtoestand der percelen en het uitvoeren van een detailmeting in alle gevallen waarin de foto niet voldoende gegevens bevat. De daartoe nodige meetlijnen worden vastgelegd aan goed op de foto herkenbare punten. Soms past men planchetmeting of tachymetrie toe. Verder wordt van de gebouwen de oversteek van de daken gemeten. Het overbrengen van de ontschrankte foto op het minuutplan ge schiedt facets-gewijze. Daartoe moeten de hoekpunten op het plan worden aangegeven. Dit geschiedt als volgtNadat op de ontschrankte foto de paspunten zijn gecorrigeerd voor hoogte, worden deze punten evenals de hoekpunten der facetten overgenomen op doorzichtig papier. Dit wordt gelegd op het minuutplan, waarop de paspunten gekaarteerd zijn. Daarna worden de hoekpunten der facetten doorgeprikt op het minuutplan en gecorrigeerd voor hoogte. Tenslotte wordt de ont schrankte foto op het minuutplan overgebracht door facet voor facet langs optische weg (met behulp van een vereenvoudigd ontschran- kingstoestel, waarvan een exemplaar op de tentoonstelling te zien was) op het minuutplan te projecteren en de projectie met potlood 11a te tekenen. Het rendement van dit procédé (van kadastrale triangulatie tot en met het minuutplan) is 8 ha per persoon per dag. De waarschijnlijke fout van een perceelsbreedte is 0,25 m. Lit verschillende mededelingen van Italiaanse en Portugese zijde is gebleken, dat men ook in die landen langs fotogrammetrische w.eg tracht te komen tot verbeterde kaarten voor kadastrale doeleinden en uitbreidingsplannen. Het Italiaanse Kadaster, dat tot 1938 reeds 175.000 ha had gekaarteerd op i 2000 en 4000, heeft daarna nog 305.000 ha opgenomen, terwijl ioo.ooo ha nog wachten. In Portugal heeft men sedert 1938 van een aantal gemeenten met een totale opper vlakte van 72.000 ha kaarten op de schaal 1 1000 (enkele op 2000) vervaardigd. Van de overige voordrachten, gehouden voor Commissie IV noemen we nog: „Something about photo-interpretation in Holland" door Von Frijtag Drabbe en „Application of aerial photographs in soil survey work in the Netherlands" door Prof. Edelman.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 298