29 Besloten werd in de aanbiedingsbrief aan de Regering deze con structie aan te bevelen. Vervolgens werd het Ontwerp-besluit artikelsgewijze en de In structie voor het Directorium paragraafsgewijze in bespreking ge bracht. Wij zullen op de discussies, waarvan het resultaat in een vol gende aflevering volledig zal worden opgenomen, niet verder ingaan. Het komt ons voor, dat de woorden van dank waarmede de vergade ring beëindigd werd, in het bijzonder die gericht tot de Voorzitter en de Secretaris, alleszins op hun plaats waren. Indien de Voorzitter zijn hamer mogelijk met een zucht van ver lichting heeft neergelegd, zal dit tevens gedaan zijn met de gerecht vaardigde zelfvoldoening, dat onder zijn leiding aan een organisatie gestalte isi. gegeven die niet zal nalaten de economische en technische ontwikkeling van Indonesië gunstig te beïnvloeden. In vele situaties hardnekkig op zijn stuk staande, wist hij door de wind te gaan, wan neer zijn mening voor verbetering vatbaar bleek. Het was van de Secretaris een prestatie die vermelding verdient, dat steeds de deel nemers aan een bijeenkomst voorzien waren van de gestencilde, zeer uitvoerige notulen van de vergadering der vorige week. Aan het eind van ons verslag, dat slechts een summier relaas uit de tweede hand is, kunnen wij de verleiding niet weerstaan een verge lijking te treffen tussen de gang van zaken die in Batavia de coör dinatie van het meet- en kaarteerwezen heeft ingeleid en de studie opdracht aan Prof. Tienstra, die men te onzent de meest geschikte vorm heeft gevonden om tot een soortgelijk doel te geraken. Een talrijke commissie van heterogene samenstelling, waarvan de deelnemers om de meest uiteenlopende redenen vaak verstek moesten laten gaan (zie voor een en ander de onderstaande presentielijst) heeft ongetwijfeld grote bezwaren. De aanwezigen moesten herhaaldelijk hun onbevoegdheid tot oor delen bekennen of over de strekking van het reeds besprokene worden ingelicht, dan wel van de zijpaden waarop zij tijdens de discussies verdoold raakten, worden teruggevoerd. Storend in dit opzicht wa ren in het bijzonder de veelvuldige persoonswisselingen in de verte genwoordigingen. Evenwel, zo vragen wij ons af, zal de coördinatie in Indonesië straks niet méér con amore gesteund en gediend worden door hen die er hun gezamenlijk, moeizaam verkregen werkstuk in herkennen, dan mogelijk hier te lande het geval zal zijn, waar men voor het vol dongen feit van een beslissing van hogerhand komt te staan, van welker inhoud de meest-belanghebbenden na bijkans twee jaren van voorbereiding nog steeds onkundig zijn en waarvan zij de dessous niet kennen? Men behoeft daarbij niet eens aan onwil tot samenwerking te den ken, maar is niet het gezamenlijk overleg de beste methode om onge motiveerde weerstanden bij voorbaat af te reageren (of aan de kaak te stellen) en misvattingen uit de wereld te helpen? En, tenslotte, heeft de ervaring hier niet geleerd, hoe bijzonder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 29