Sechster Hochschulkurs lür Photogrammetrie Eidg. Techn. Hochschule Ziirich 290 op het belang van internationale standaardisering van definities en symbolen. Beide zeer nuttig inderdaad, maar de practische uitvoering is verre van eenvoudig. Als alle landen eerst maar eens zelf begonnen de standaardisering van definities ter hand te nemen, zoals ons land, dank zij het prachtige werk van Heines. Wat de bibliografie aangaat heeft het congres niet veel nieuws gebrachtondergetekende heeft een klein amendement voorgesteld op het vroeger reeds in Photogram- metria gepubliceerde plan van Prof. Schermerhorn. Standaardisatie van zekere instrumenten en methoden wordt zeer wenselijk geacht. Wat de instrumenten betreft moet men het hier mee eens zijn als men slechts denkt aan de complicaties veroorzaakt door verschillen van fotoformaten in de Europese en Angelsaksische landen. Het standaardiseren van methoden lijkt mij practisch onuitvoerbaar en nauwelijks gewenst. Laat ieder gerust methoden toepassen, die hem het best liggen en in de gegeven omstandigheden geschikt zijn. Wat zou een internationaal congres vervelend worden als we allemaal het zelfde deden Het laatste onderwerp van de Commissie is de geschiedschrijving. De fotogrammetrie heeft zich zo onstuimig ontwikkeld, dat enerzijds niemand gelegenheid heeft gevonden deze ontwikkeling te boekstaven, maar anderzijds de behoefte aan een overzicht van wat er al zo gebeurd is, wel groot is. De vraag is echter alweer hoe een practische oplossing voor dit probleem te vinden. Resumerend moet men tot de conclusie komen, dat de Commissie VI weinig concrete resultaten heeft bereikt, doch slechts is kunnen komen tot het opstellen van een aantal desiderata. Toch was het goed over al deze zaken eens van gedachten te wisselen. Mijn indrukken van het congres samenvattende, kan ik vaststellen, dat sedert 1938 enige belangrijke vorderingen zijn gemaakt op theore tisch en practisch gebied en dat het uitermate nuttig is geweest na een (te lange) periode van tien jaar het internationaal contact te her stellen. Van de bij dit artikel gereproduceerde foto's hebben de eerste drie betrekking op de Nederlandse inzending op de tentoonstelling in het Palace-Hotel, de volgende twee op de tentoonstelling in het Geodesie- gebouw te Delft; de laatste stelt een groep deelnemers voor. Da dieses Frühjahr verschiedene Interessenten verhindert waren, den 5. Hochschulkurs für Photogrammetrie zu besuchen und bereits wieder Anmeldungen für den nachsten Kurs vorliegen, wird die Eidg. Techn. Hochschule den VI. Hochschulkurs für Photogrammetrie vom 1. Marz bis 30 April 1949 durchführen. Wie in früheren Kursen stehen auch für diesen Kurs samtliche Instrumente und Gerate des Photogrammetr. Institutes der E.T.H. zur

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 300