Vliegend vernuft 292 Das Kursgeld pro Teilnehmer betragt: für den ersten Teil (i.-31.3.49) S. Fr. 300. für den zweiten Teil (1.-30.4.49) S. Fr. 300. Die Anmcldungen sind bis spatestens 31. Januar 1949 an den Unter- zeichneten zu richten unter Angabe, ob der Unterricht in deutscher oder französischer Sprache gewiinscht wird. Ferner ist anzugeben, für welche Gruppe die Anmeldung erfolgt (Anfanger oder Vorgerücktere) unter möglichst genauer Angabe der bisherigen Ausbildung im Ver- messungswesen und speziell in Photogrammetrie. Zur Sicherstellung einer reibungslosen Organisation wird die Teil- nehmerzahl auf 30 beschrankt. Das Kursgeld ist bis zum 5. Marz 1949 der Kasse der Eidg. Techn. Hochschule tinzuzahlen. j-jer YorgtePej- (jes Photogrammetr. Zurich, im Juli 1948. Institutes an der E.T.H. Prof. Dr. M. Zeiler Een grote Meter is ons land rijk en een grote Weger: Schermerhorn en Vening Meinesz. De laatste duikt onder de wateren en proeft de nieren der Aarde. De eerste vliegt, en meet der aardelingen woon plaats. Als ingenieur zijn het beiden fraaie typen van het mensenras. Want de ingenieur, de vernufteling naar het geweigerd woord van Hooft, verenigt verstand met hand-igheid, is denker en maker beide. Het is al geweldig in het heelal om denker te zijn. Of om maker, poëet te wezen. Maar dat te samen De Meter en de Weger bewegen zich alle twee aan de uiterste grenzen der hoogste wiskunde. Wiskundedie verschijning apart in de wereld van de geest, wiskunde die basis van de natuur, wiskunde met haar geheimzinnige herkomst en ongemeten macht. Maar de Meter kent bovendien de Koninkrijken der aarde, hij door zwierf ze haast alle, metend op het land of metend van uit de lucht. Wat zijn wij allen, sufferds op onze stoelen of in onze beursnissen, tegenover de grote zwervers en pioniers van het ras, de wegbereiders met hand, met wil, met verstand, met geest. Zij onderwerpen de aarde, wij buiten haar slechts uit of doen haar uitbuiten. Tijdens de hongermaanden heb ik, in het dorp Groot-Schermer, Schermerhorn mogen ontmoeten, zeer rustig, zeer krachtig, buiten gemeen intelligent, en aanvoerder van het meest actieve verzetin het huis van zijn landbouwende broer, dat eivol arme kinderen en onder duikers stak. Een paar maanden later bestond de Meter het, de leiding te aanvaarden van een volk, verslonsd, verkommerd en verarmd. Is niet de gedachte aan die taak reeds duizeling-wekkend Heeft hij fouten gemaakt, zou een ander het beter hebben gedaan? Nu vliegt hij heen om de luchtkaartering in Zuid-Amerika op poten te zetten en tevens K.L.M.-werk voor te bereiden. Jofele jongens van de tegenpartij noemen hem smalend: de land meter. Een erenaam. (Dg G>oeM(? yan j6 0ctober IQ4&)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 302