293 Literatuuroverzicht Het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap heeft zijn 75-jarig bestaan gevierd op 3 Juli 1948, toen in het Indisch Insti tuut te Amsterdam een jubileumvergadering werd gehouden. De voor zitter heeft daar een feestrede uitgesproken en er zijn vele toespraken gehouden, doch hierbij heeft men het gelukkig niet gelaten. Van het steeds zo uitmuntend verzorgde tijdschrift van het Genoot schap is thans een feestnummer verschenen, in de omvang van een dubbele aflevering, dat geheel aan de luchtfoto is gewijd. Zoals de voorzitter in zijn feestrede al had vermeld kan men uit deze prachtige Jubileumuitgave zien „welk profijt tal van hulpwetenschappen der geo grafie en het onderwijs uit de bestudering van luchtfoto's kunnen trekken". Ik meen iedereen te mogen aanraden toch vooral kennis te nemen van deze schitterend uitgevoerde artikelenreeks, die binnenkort ook in de boekhandel als afzonderlijk boekwerk verkrijgbaar zal worden gesteld onder de titel Het spiedend oog der Juchtcamera (X 331 blz, 170 luchtfoto's. E. J. Brill N.V., Leiden, 1948. Prijs 15* Behalve het voorwoord en de reeds genoemde feestrede bevat deze uitgave niet minder dan 32 artikelen, rijk geïllustreerd op kunstdruk papier met fraaie luchtfoto's, die opgenomen zijn zowel met verticale, als met schuine camera-as. Uit de rijke verscheidenheid van de behandelde onderwerpen moge hier speciaal genoemd worden de bijdrage van C. A. J. von Frijtag Drabbe: Het lezen en interpreteren van verticale luchtfoto's. De schrijver vestigt de aandacht op de grote waarde die de luchtfoto heeft voor het samenstellen van de geologische kaart, een waarde die tot voor kort vrijwel over het hoofd schijnt te zijn gezien. Behalve een bespreking van oude zeedoorbraken tussen Alkmaar en Uitgeest bevat het artikel tal van luchtfoto's, die ten dele ook al in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde zijn gepubliceerd. Voor de landmeter van belang is ook een artikel van Mr B. van 't HoffDe oude Nederlandse steden uit de lucht gezien. De schrijver vergelijkt de oude stadskaarten (Van Deventer, Blaeu) met het stads beeld zoals het zich nu uit de lucht vertoont en wil de ontwikkeling der Noordnederlandse steden sinds het midden van de 16e eeuw demon steren (foto's van Leiden). Hetgeen de lezers van dit tijdschrift het meest zal interesseren is een uitvoerig overzicht van Prof. Ir J. H. G. Schepers, Van luchtfoto tot kaart, dat in 45 bladzijden de fotogrammetrische kaarteringsmethoden en de daarvoor gebezigde apparatuur beschrijft, met de bedoeling „de niet-ingewijden een inzicht te geven op welke beginselen de lucht- fotogrammetrie berust". Van de behandelde onderwerpen in de bundel noem ik nog de Zui derzeewerken, de havens van Amsterdam en Rotterdam, grote Neder landse bedrijven als de K.L.M., de Staatsmijnen, de hoogovens, Philips. Verder uiteenzettingen over verschillende landschappen (het Gooi, de Alblasserwaard, Schouwen-Duiveland, midden Limburg e.a.) het oud heidkundig bodemonderzoek is niet vergetenook Indonesië, Suriname

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 303