30 kwetsbaar en zonder continuïteit het éénmanswerk in dezen kan zijn? Hoe dit ook zij, men mag aannemen, dat in Indonesië in de loop van 1948 een coördinatie het levenslicht zal aanschouwen die reeds voor de geboorte ten doop is gehouden en daarbij de zegen van zijn geestelijke vaders en toekomstige opvoeders heeft verworven. Over de merites van het Ontwerp-besluit laten wij het oordeel liever over aan een inzake de Indische verhoudingen meer tot oor delen bevoegdezeker is, dat de huidige politieke en economische toe stand bij de besprekingen vele vraagtekens heeft opgeleverd. Of hun aantal na de reorganisatie de neiging zal hebben snel te verminderen, valt te betwijfelen. In de vergaderingen is enige malen de „Memorie" van de Heer P. H. M. Plasman ter sprake gekomen, die als wij ons niet be driegen de stoot tot de coördinatie van het meet- en kaarteerwezen heeft gegeven. Het moet voor de Heer Plasman een hard gelag zijn, dat de omstandigheden hem belet hebben, zijn ideeën zelf in het vuur te houden. Niettemin zal het ook hem een voldoening zijn te weten, dat de weg is geopend naar een situatie op landmeetkundig gebied die ook hem in grote trekken voor de geest stond. De uiterlijke vormen mogen afwijkingen vertonen, geen enkele organisatie is tenslotte voor de eeuwigheid geschapen, noch is zij iets anders dan een middel om tot een doel te geraken. En daarvoor zal het middel zich naar de omstandigheden moeten wijzigen. Moge de staatkundige ontwikkeling in Indonesië er spoedig toe leiden, dat de a.s. reorganisatie wan het meet- en kaarteerwezen tot volledige ontplooiing en toepassing kan komen bij het herstel van dit zwaarbeproefde land. Want ook van de elementaire arbeid die daarbij in het bijzonder voor de landmeetkundige is weggelegd, zullen 'ongeacht de wel zeer veranderde verhoudingen onverminderd van betekenis zijn de woorden: „Daer can in Indien wat groots verricht worden." Delft, 5 Januari 1947 J. G. Fortuin. PRESENTIELIJST Namens Aanwezig ter vergadering Legercommandant Comm. Zeemacht Kol. A. Kint, Hoofd v. d. Top. Dienst C. J. W. de Jong, le Luit. der Artillerie, Secr. v. h. Hoofd v. d. Top. Dienst J. Th. Verstelle, Carto graaf v. d. Afdeling Hy drografie P. Wentholt, Kap. luit. ter Zee, Stafofficier Hydrografie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 30