308 Literatuuroverzicht Dr P. Molenbroek, Leerboek der vlakke meetkunde, 10e druk, herzien door P. Wijdenes, 640 blz., 16 X 24 cm. 582 fig., P. Noord- hoff N.V., Groningen, 1948. Prijs ing. 15.geb. 17.50 Daar deze druk nagenoeg gelijk is aan de 8e van 1939, en de be langrijkheid van dit leerboek dit rechtvaardigt, volgt hier een herhaling van de bespreking door Prof. J. M. Tienstra in jaargang 1939 van dit tijdschrift. In het voorbericht deelt de bewerker mede, dat deze druk (de 8e) zo sterk afwijkt van de vorige, dat het boek feitelijk opnieuw is ge schreven. Het boek is bestemd voor volwassenen en is bedoeld als een handboek van de vlakke meetkunde. Dit laatste maakt dat dit werk als leidraad kan dienen voor hen die het vak dagelijks moeten onder wijzen en waarvan zeer velen van de lagere meetkunde weinig meer hebben gezien dan wat een of ander schoolboek geeft, aldus de be werker, waaraan hij nog toevoegt zijn verwachting, dat dit boek door zijn rijke inhoud tevens in de smaak zal vallen van de velen die uit pure liefhebberij zich met de vlakke meetkunde bezighouden en voor wie een schoolboek niet voldoende geestelijk voedsel biedt. Ofschoon men van de practische geodeet nu niet kan zeggen, dat hij zich uit „pure liefhebberij" met de meetkunde bezighoudt, zullen er allicht veel van onze lezers zijn die van het vak, dat zij dagelijks hanteren, iets meer willen weten. Voor hen is dit boek een prachtig middel daartoe. Ofschoon eigenlijk dan alles van belang is, zijn hoofd stukken als die over „Harmonische ligging. Pool en poollijn", „Macht- lijn. Bundels en netten", „Inversie", van bijzondere betekenis, juist om dat men over deze dingen in de gewone schoolboeken weinig of niets vindt. Voor hen die zich speciaal voor de axiomatiek interesseren, zij medegedeeld, dat K. Harlaar in een aanhangsel het axiomastelsel van Van der Waerden behandelt. Dr E. J. Dijksterhuis heeft gezorgd voor historische informaties omtrent de belangrijkste personen en hun werk, wier naam in de meetkunde voorkomt. Dat het boek vlot is geschreven en een frisse indruk maakt, be hoeft nauwelijks gezegd te worden. De figuren zijn duidelijk en de uitvoering van het geheel is zeer aantrekkelijk. Ik meen dit boek in de belangstelling van onze lezers warm te moeten aanbevelen. J. M. T. P. Wijdenes, Five Place Tables, Decimal System. Second edition. 168 blz., 16 X 24 cm, P. Noordhoff N.V., Groningen, z.j. (1948). Prijs geb. 5.25. Dit is een fotografische herdruk van de eerste en dus volkomen daaraan gelijk. Ik moge daarom, onder verwijzing naar mijn uitvoe rige bespreking van de eerste druk in jaargang 1937 van dit tijd schrift, blz. 144-147, volstaan met te vermelden, dat dit boek bevat de logarithmen met 5 decimalen van de gewone getallentafels voor het herleiden van de decimale graadverdeling naar de sexagesimale en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 318