33 met de geoïde (deze zijn van de orde van 30 a 40 meter, soms zijn zij 100 meter). Op de vergadering van 1947 werd een resolutie aangenomen, waarin men grote waardering uitsprak voor hetgeen door Kolonel Huf was gedaan, hiervoor zijn dank betuigde en oordeelde, dat het verrichte werk een goede basis leverde om op voort te bouwen. Na overleg met verschillende autoriteiten hier te lande, besloot de gpreker in Parijs aan de vergadering voor tè stellen de verdere be rekeningen ten behoeve van de Europese triangulatie in Nederland te laten verrichten. Dit voorstel werd gunstig ontvangen en op het Cojigres van de Union Géodésique et Géophysique Internationale dat in 1948 te Oslo zal worden gehouden, zal hierover worden beslist. Ter bestrijding van de onkosten, die uit dit werk voortvloeien, is bij de Unesco een subsidie van 1000 pond sterling aangevraagd. Indien dit werk aan ons land zou worden overgelaten, zou het ons een grote verantwoordelijkheid opleggen, maar toch moeten we ver heugd zijn als ons deze taak wordt opgedragen. G. S. J. VAN DEN BERG Nieuwe wegen bij de vervaardiging en reproductie van kadastrale plans Vervaardiging, bijwerking en reproductie van kaarten en plans zijn in belangrijke mate afhankelijk van de samenstelling en de hoedanig heid van het gebruikte materiaal. Dat bij de oprichting van het Kadaster, en ook in de daaropvolgende jaren, de kadastrale kaarten werden gekaarteerd en getekend op papier, ligt voor de hand. Kwaliteit en samenstelling van dit papier waren in het algemeen wel zodanig, dat aan belangrijke eisen, als duurzaamheid, geschiktheid voor bijwerking enz. in voldoende mate werd voldaan, met uitzondering van tijdelijke onderbrekingen (in hoofdzaak terug te voeren tot naoorlogse perioden) waarin minder goede samenstelling van het papier aanleiding gaf tot gegronde klach ten. In de periode die we thans beleven, doen zich wederom dezelfde verschijnselen voor. Door de beperkte doelstelling waarvoor het Ka daster was opgericht, werd aan geschiktheid der kaarten voor repro ductie, althans op grote schaal, niet of nauwelijks gedacht. De voortschrijding der techniek, die op velerlei gebied aanleiding was tot wijziging van bestaande, of invoering van geheel nieuwe, meer efficiente werkmethoden, is aan het Kadaster, wat de vervaardi ging van kaarten betreft, zo goed als onmerkbaar voorbijgegaan. Het voor de aanleg van kadastrale kaarten gebruikte materiaal bleef ongewijzigd. Alleen de bijwerking en reproductie op kleinere schaal ondergingen Landmeter van het kadaster, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 33