34 enige wijziging. De tijdrovende bijwerking werd grotendeels vervangen door inschakeling van de fotografische reproductievervaardiging van kopieën uit de hand werd afgeschaft door de invoering van neo- of zincografieën, enz. Andere maatregelen, bijv. instelling van een eigen inrichting tot het vervaardigen van neodrukken, toepassing van het lichtdrukprocédé (eenvoudig en weinig kostbaar), gebruik van correctostatpapier voor de aanleg van nieuwe minuut- of werkplans (belangrijke verhoging van de maatvastheid), enz. bleven evenwel achterwege in verband met meer of minder belangrijke bezwaren; alleen op het gebied van de fotografische reproductie kon de Fototechnische dienst van het Ka daster baanbrekend en belangrijk werk verrichten. Alhoewel de ingevoerde wijzigingen uiteraard hebben bijgedragen tot een aanzienlijke werkbesparing en dientengevolge mede van be tekenis waren als kostenbesparing voor de kadastrale dienst, werd daarmede niet bereikt, dat de kadastrale kaart als zodanig een verbete ring onderging, of dat de geschiktheid van deze kaart voor repro ductie zoveel vergroot of verbeterd werd. En toch zijn de eisen die aan de kadastrale kaart gesteld worden en de mate waarin deze kaart haar bruikbaarheid voor andere diensten kan en moet bewijzen, lang niet dezelfde als vroeger; integendeel! Wat de kaart zelve betreft, is de eis van de grootst mogelijke maat vastheid wel zeer belangrijk geworden, wil de opvoering van de nauw keurigheid, die door de toepassing van modernere en betere meet methoden bereikt wordt, zoveel mogelijk in de kaartering behouden blijven. Wat de reproductie aangaat, brengt het maatschappelijk belang met zich mede, dat gestreefd moet worden naar zoveel mogelijk publici teit door een intensieve verspreiding van de kadastrale gegevens, voor zover deze voor andere diensten en instellingen van nut kunnen zijn. In de praktijk is gebleken, dat voor allerlei doeleinden een grote be hoefte aan deze gegevens bestaat. In het bijzonder geldt dit voor. de kadastrale kaarten, die voor tal van diensten en instellingen, als bijv. gemeentelijke diensten, Rijks- en provinciale Waterstaatsdiensten, cul tuurtechnische en landbouwkundige instellingen, statistische en plan- bureaux, enz., onontbeerlijk zijn bij het ontwerpen en uitwerken van allerlei plannen. In vele gevallen, kan de intensieve verspreiding der kadastrale ge gevens ook dienstig zijn aan een economisch belang, nl. bijdragen tot een aanzienlijke werkbesparing bij al die diensten of instellingen die zich thans bij gebrek aan voldoende „service" bij het Kadaster met eigen middelen en krachten de zo noodzakelijke gegevens moeten zien te verschaffen. Wil het Kadaster aan de hiervorenvermelde behoefte kunnen vol doen, dan zal gezocht moeten worden naar een andere werkmethode bij de vervaardiging en reproductie van kadastrale plans. Vanwege de afdeling Kadaster en Hypotheken wordt daarom een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid kaarten te vervaardigen op doorzichtig materiaal, zgn. plastic, dat door de chemische industrie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 34