35 in de laatste jaren in velerlei soorten wordt vervaardigd en voor allerlei doeleinden wordt aangewend. De meest ideale oplossing zou zijnde vervaardiging van nieuwe of vernieuwde plans direct uit te voeren op materiaal dat gehele of gedeeltelijke reproductie ten behoeve van eigen en andere diensten, langs directe en mechanische weg, op snelle, eenvoudige en weinig kostbare wijze mogelijk zou maken, waarbij natuurlijk de aan dat materiaal te stellen eisen van duurzaamheid, maatvastheid, geschikt heid voor herhaalde bijwerking, enz. niet verwaarloosd mogen worden. Wat de bestaande plans betreft, zou daarbij de mogelijkheid moeten bestaan deze plans (bijv. de bijbladen), zonder verlies van nauwkeurig heid, langs mechanische weg op dergelijk materiaal te reproduceren. De beantwoording van de vraag, of de zgn. plastics geschikt zullen zijn om het papier als tekenmateriaal te vervangen, is voor een groot deel afhankelijk van de vraag welke soorten plastic voor dit doel be schikbaar zijn. Het is niet zo eenvoudig hierover een juist overzicht te verkrijgen en het materiaal te ontdekken dat de specifieke eisen waaraan moet worden voldaan, alle of bijna alle in zich verenigt. Bovendien bestaan er heel wat soorten, verschillend van dikte en helderheid, en vermoedelijk ook wel verschillend van samenstelling. De bekende deviezenmoeilijkheden werken verder belemmerend om de benodigde proefvellen in handen te krijgen. Toch wijzen de voorlopige resultaten van het onderzoek wel uit, dat de vraag die hiervoor gesteld werd, voor verschillende soorten plastic, als bijv. Plastic sheet, Dyrite, Loftrite, Topographic translu cent, bevestigend beantwoord kan worden. Bij de keuze van dikte en helderheid van het materiaal moet natuurlijk rekening worden gehou den met de meer of mindere geschiktheid voor reproduc ie. Op enige proefvellen zijn kaarteringen verricht. Deze kaartering is wel uitvoerbaar, al verloopt ze niet zo gemakkelijk als op gewoon papier, doordat de prikpuntjes van de passer niet goed zichtbaar zijn en het trekken der verbindingslijnen tussen deze puntjes dien tengevolge niet eenvoudig is en heel wat inspanning van de ogen kost. Het gebruik van een onderlegvel van bepaalde kleur (bijv. zwart) brengt hierin al verbetering; wellicht kan dit bezwaar nog op andere wijze worden opgelost. Het in inkt zetten van de potloodtekening vergt iets meer dan ge wone vaardigheid, doch levert verder, evenals de bijwerking, geen bezwaren op. Herhaalde bijwerking en daarna opnieuw in inkt zetten, zoals dat voor een kadastraal plan vereist is, zijn heel goed mogelijk. Door de grote hardheid van het materiaal worden trekpen en passer- punten spoedig bot en zijn deze aan grotere slijtage onderhevig dan bij het gebruik van papier. Dit bezwaar kan ten dele worden opgelost door de hoogste eisen te stellen aan de kwaliteit van genoemde teken benodigdheden. De houdbaarheid van de inkt (gebruik werd gemaakt van O.I. inkt met een speciale bijmenging) is niet al te goed en zal verbeterd moe ten worden, hetzij door gebruik te maken van een speciale, voor derge lijk materiaal meer geschikt zijnde inktsoort, of bijv. door bespuiting

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 35