36 van de tekening met celluloselak, waardoor de inktlijnen en nummers beschermd worden tegen beschadiging of tegen uitvloeiing bij aan raking met vocht. Proefnemingen met een dergelijke bespuiting had den een gunstig resultaat; door deze bespuiting verkrijgt men tevens een grotere helderheid en doorzichtigheid, hetgeen de geschiktheid voor reproductie bij gebruik van het doorlichtsysteem ten goede komt. Het gebruikelijke inkleuren van gebouwen, wegen en wateren zal vervangen moeten worden door het aanbrengen van bepaalde signa turen (arceringen). Het onderzochte materiaal is zeer soepel, zodat het niet gemakkelijk kreukthet vertoont geen neiging tot inscheuren aan de randen en ligt voldoende vlak op tafel. Een zeer belangrijk voordeel is de grote maatvastheid. Proef nemingen in Amerika geven voor „loftrite" aangemiddelde lineaire afwijking voor 6 foot lengte per i° F. 0,00237 inches. Voor „topogra phic translucent" wordt door de fabrikant opgegevenlineaire ex pansie per io° F. bij constante relatieve vochtigheid, gemiddeld 0,04 inkrimping tengevolge van afwerking en door ouderdom (permanent), gem. van lengte en breedte 0,12 Bij eigen proefnemingen bedroeg de gemiddelde lineaire afwijking: in lengterichting 0,02 in breedterichting 0,01 Hiertoe werden op twee proefvellen, afm. 100 bij 70 cm, met behulp van de coördinatograaf enkele afstanden uitgezet langs de randen; deze af standen werden nagemeten, nadat de proefvellen gedurende 1 maand aan de normale dagelijkse invloed van vocht, licht en warmte waren blootgesteld geweest. Proeven op het gebied van de reproductie (bijv. het vervaardigen van lichtdrukken) zijn nog niet genomen, doch verwacht wordt dat het beproefde doorzichtige materiaal voor verschillende reproductie methoden zeer geschikt zal zijn. Een zeer belangwekkend artikel over deze materie, getiteld „Neue Wege in der Reproduktionstechnik" komt voor in het Schweizerische Zeitschrift für Vermessung und Kulturtechnik, i947> blz. 233; het toont aan, dat men ook in Zwitserland zoekende is naar nieuwe re productiemethoden met gebruikmaking van doorzichtig materiaal, en dat daarbij gunstige resultaten zijn bereikt. Speciaal het zgn. „Vero- kopverfahren", een procédé waarbij positieve beelden (kopieën) worden overgebracht op doorzichtig materiaal met grote mate van houdbaarheid, zou wellicht van betekenis kunnen zijn voor eventuële reproductie der bijbladen. In het algemeen blijkt ook uit dit artikel, dat het doorzichtige plastic-materiaal geschikt moet worden geacht voor de vervaardiging van kaarten en plans. Alhoewel de hierbovenstaande mededelingen betrekking hebben op voorlopige resultaten van een nog niet beëindigd onderzoek, leek het toch van belang een en ander over de wenselijkheid en mogelijkheid van een nieuwe methode voor vervaardiging en reproductie van kadas trale plans mee te delen in de hoop, dat degenen die belangstellen in dit onderzoek wellicht van hun zienswijze of hun ervaringen op dit gebied zullen doen blijken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 36