RECHT EN ADMINISTRATIE P. H. M. PLASMAN Coördinatie van meet- en kaarteerwezen Coördinatie van het meet- en kaarteerwezen is een logische conse quentie van de kaarteringsgeschiedenis in alle landen die het nut van goede kaarten voor hun ontwikkeling en huishouding inzagen. Van oudsher brengen kaarten de aarde of gedeelten daarvan in elk gewenst aspect en in een gemakkelijk hanteerbare vorm op de schrijftafel van hen die werkzaamheden op, onder of boven de aardkorst hebben te verrichten. De categorieën van gebruikers en de doelstellingen voor exploratie, ontwerpen en bedrijfsvoeringen, breiden ook nu nog zich steeds meer uit. En indien deze kaarten, door de zichtbare kaart- elementen, i.e. de details, vaak een geheel verschillend aspect tonen voor hetzelfde terreindeel, dan blijft het een feit dat de onzichtbare kaartelementen, i.e. de netten, niet alleen de kwaliteit van de kaart zelve bepalen, doch ook voor alle kaarten gemeenschappelijk moeten zijn, wil men die kaart uit een algemeen kaarteringsoogpunt als goed kwalificeren. Hierin ligt een der oorzaken van het vastlopen van het kaarteer- bedrijf in vrijwel alle landen, dat er talrijke ongeorganiseerde groepen van kaartmakers zijn, die niet of onvoldoende inzien, dat zij enorm veel zgn. „dubbel werk" verrichten. En wel omdat zij zich de waarde van een goede en vooral gemeenschappelijke en verzekerde grondslag niet realiseren, en ook de detailmetingen, die de oppervlaktefiguratie van de aardkorst vastleggen, steeds door herhalen. Het gevolg daarvan is, dat het kaarteringsprobleem onverdiend als duur en onbevredigend-oplosbaar gekwalificeerd wordt. Zelfs het meest moderne instrumentarium en het beste vakmanschap zullen geen verbetering in die publieke mening brengen, tenzij het meet- en kaar teerwezen zelf grondig wordt gereorganiseerd. In dit verband spreekt G. F. Syme over „a million dollars or more" kostende individuele netten, die „utterly valueless for future accurate use" zijn. Hij veroor deelt de in Amerika gevolgde werkwijze omstreeks 1933, als „casting priceless byproducts of a great factory into the sea". Dezelfde kwalificaties zijn of waren van toepassing op tal van andere landen. En terecht. Immers zonder een goede wiskundige grondslag altijd moeizaam kaarteren met als resultaat onbevredigende tot onbetrouwbare kaarten. Zonder een gemeenschappelijke grondslag steeds hernieuwde netmetingen voor de samenstelling van de velerlei kaarten die tezamen „de" kaart van een land vormen. Zonder ver zekerde grondslag steeds een gebrekkige, zo niet onmogelijke bijwer- Hoofd van het Kadaster in Ned.-Indië (Lezing, gehouden op het 7e congres der N.L.F. te Utrecht op 25 October 1947.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 3