48 naamste bijzonderheden van het behandelde in het laatste gedeelte van ons rapport. Hermetingswet. Het is niet de bedoeling dat aan elke hermeting algehele vernieu wing van het kadaster zal worden verbonden. De praktijk zal uitwijzen of zulks uitzondering of regel zal worden. De voorgestelde gang van zaken is grotendeels ontworpen aan de hand van de bepalingen van de ruilverkavelingswet, waarbij wij naar vereenvoudiging hebben gestreefd door de Centrale Commissie en de Plaatselijke Commissie weg te laten evenals de inschakeling van de Gedeputeerde Staten. Wij menen dit te kunnen doen omdat bij een hermeting landbouwbelangen niet zozeer betrokken zijn als bij een ruilverkaveling. Het spreekt vanzelf dat wij veel waarde hebben toe gekend aan de inlichtingen van de eigenaren en andere rechthebben den, inlichtingen, die zowel de rechthebbenden als de aard en de gren zen van het recht betreffen. Dit wil echter niet zeggen dat overge schreven akten niet geraadpleegd moeten worden, terwijl in vele gevallen wel degelijk rekening gehouden zal moeten worden met vroeger plaats gehad hebbende metingen. In de toelichting bij het ont werp hermetingswet vindt men op bladzijde 164 vermeld: „Overigens zijn er met de niet op wettelijke grondslag uitgevoerde hermetingen geen verschillen aan te wijzen. De delimitatie der rechtsgrenzen moet in beide gevallen met dezelfde zorg geschieden en ook de voorlichten de taak van de landmeter, die over vele gegevens uit de administratie en uit het archief der veldaantekeningen beschikt, is dezelfde." De terinzagelegging, waarbij de landmeter aanwezig is om inlich tingen te geven en ook om nadere inlichtingen van de rechthebbenden te ontvangen, de gelegenheid tot beroep bij de rechtercommissaris, de inschakeling van de rechtbank ter beslissing van de niet opgeloste ge schillen met de mogelijkheid van cassatie, geven waarborgen voor een juiste lijst van rechthebbenden en juiste rechtsgrenzen. De vastgestelde lijst geldt als titel voor de daarin beschreven rech ten, hetgeen wil zeggen dat ook de omvang van die rechten, dus de rechtsgrenzen, vaststaan. Dit wil echter niet zeggen dat oude zakelijke rechten als het recht van klauwengang en stoppelweide, het pootrecht e.a. vervallen zijn, indien zij niet in de lijst zijn vermeld. Uitdrukkelijk is bepaald dat voortdurende en tevens zichtbare erfdienstbaarheden niet vervallen door niet vermelding in de lijst, maar dat dit wel het geval is met de andere erfdienstbaarheden. Dit laatste vindt de com missie van zeer veel belang. KadastervXet. Met het oog op de beschikbare tijd zal ik de aandacht slechts vestigen op twee punten. ie. De instelling van Commissies van Toezicht volgens artikel 18. In artikel 19 wordt aangegeven waaruit de taak van deze commissies bestaat. In de toelichting op de bladzijden 175, 176 en 177 vindt men nadere bijzonderheden betreffende de samenstelling en de betekenis van deze commissies. Volgens het bepaalde in artikel 4 sub g kunnen wijzigingen in de kadastrale stukken teweeggebracht worden op grond

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 48