49 van verkregen inlichtingen na goedkeuring van de Commissie van Toezicht. Hierdoor is het in veel gevallen mogelijk foutieve tenaam stellingen te verbeteren. Dit kan b.v. het geval zijn indien in een successiememorie een perceeltje ten onrechte niet genoemd is, zodat dat perceeltje op naam van de overleden eigenaar is blijven staan. Ook een oude verzwegen eigendomsovergang zou toegepast kunnen worden en verkeerde tenaamstellingen tengevolge van oude foutieve akten waarvan het niet mogelijk is alsnog rectificatie te verkrijgen, zouden verbeterd kunnen worden. De Commissie van Toezicht dient ervoor te waken dat niet lichtvaardig tot dergelijke wijzigingen wordt overgegaan (blz. 168). 2e. De terinzagelegging van de uitkomsten van het onderzoek inge volge artikel 5 zoals die in de kadastrale stukken zijn opgenomen (art. 20). De betrokken landmeter is hierbij aanwezig om inlichtingen te verstrekken. Ter inzage worden gelegd de staten nr 75 met de daarbij behorende hulpkaarten en veldaantekeningen. De praktijk zal aan de hand van het aantal wijzigingen uitmaken de duur en de plaats van de terinzage legging en tevens of kleine gemeenten gecombineerd kunnen worden. Bezwaarschriften dienen bij de betrokken Commissie van Toezicht te worden ingediend. Tegen de uitspraak staat beroep open bij de Minister van Financiën. Hiermede wordt ruime publiciteit verkregen en voldoende gelegen heid bezwaarschriften in te dienen bij een instantie die tot oordelen is bevoegd. Ongetwijfeld dient aan dergelijke uitkomsten meer waarde in rechte te worden toegekend dan een feitelijk vermoeden. Met deze voorstellen wordt voor een deel teruggekomen op de vóór 1933 voorgeschreven terinzagelegging van de metingstukken, welke telken jare in het voorjaar ten gemeentehuize plaats had. Dit geschiedde echter zonder voorlichting van de landmeter. Thans worden aan de rechthebbenden kennisgevingen betreffende de uitkomsten van de metingen gezonden, waarna deze rechtheb benden inlichtingen ten hypotheekkantore kosteloos kunnen verkrijgen. Hiervan wordt weinig gebruik gemaakt. De Commissie is van oordeel dat de regeling van thans niet voldoet. Dit inzicht van de studiecommissie is niet iets nieuws. In het ver slag van de Juridische Vacantiecursus van de Nederlandse Landmeet kundige Federatie (1938) geeft Mr K. J. Bes in zijn inleiding over de juridische betekenis van de kadastrale landmeetkundige opne mingen te kennen (bladz. 22-23) "Eis is grote publiciteit van het resultaat van de meting. Dus afschaffing van de tegenwoordige aan getekende kennisgevingen van de bewaarder, doch zitdag van de land- me'er in de betreffende gemeente na de goedkeuring van de staten 75." Bifhoiiding van het Kadaster. In de inleiding van dit hoofdstuk van het rapport wordt geconsta teerd dat door hermeting met vernieuwing, zoals het ontwerp her- metingswet aangeeft, een geheel nieuw kadaster van het hermeten gebied verkregen wordt, waarbij de rechthebbenden en de aard en de begrenzingen van ieders recht op dat ogenblik vaststaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 49