so Deze ideale toestand kan niet bestendigd blijven. Foutieve ka dastrale aanduiding van onroerend goed in akten, foutieve aanduiding van de rechtssubjecten in akten van scheiding en in successiememories blijven verkeerde tenaamstellingen in de kadastrale legger veroor zaken verzwegen eigendomsoverdrachten en inbezitneming door der den, tenslotte leidende tot verjaring, geven opnieuw gemis aan over eenstemming tussen feitelijke toestand en kadastrale gegevens. In enkele gevallen zullen verbeteringen kunnen worden aangebracht ten gevolge van verkregen inlichtingen van partijen na goedkeuring van de Commissie van Toezicht, zoals bij sub g van artikel 4 van de Kadaster- wet is bepaald. In veel gevallen komen de ontstane onjuistheden in de vermeldingen bij het Kadaster niet ter kennis van de hypotheekbe waarder of de landmeter. In ons rapport stellen wij nu enige aanvullende bepalingen voor van het Burgerlijk Wetboek en van de Wet op het Notarisambt met het doel het vernieuwde kadaster zo lang mogelijk foutloos te houden. Hierdoor zal ook de bijhouding van het niet vernieuwde kadaster ver beteren. Op deze voorstellen behoef ik thans niet in te gaan, daar zij door omzetting van de agenda van deze vergadering reeds grotendeels zijn behandeld. Ik zal echter nog iets mededelen over de besprekingen in onze studiecommissie betreffende het in kadastrale kringen zoveel bespro ken ontwerp van wet op de grensregeling van de Staatscommissie in gesteld in het jaar 1906. Volgens de procedure die dit wetsontwerp voorschrijft, wordt een schone lei, zo zal ik het maar noemen, betreffende de rechtsgrenzen minder gemakkelijk verkregen dan volgens de procedure die de door ons voorgestelde hermetingswet vraagt. Het bereikte resultaat: over eenstemming tussen werkelijke toestand en teboekstelling bij het ka daster, wordt echter langer gehandhaafd. Het opmaken van de pro cessen-verbaal van grensregeling na de delimitatie vordert ontegen zeglijk veel meer tijd, doch ook iedere latere mondelinge overeen komst tot grensvaststelling door partijen wordt volgens dit ontwerp bij het kadaster vastgelegd in het proces-verbaal van grensregeling ten overstaan van de landmeter als openbaar ambtenaar opgemaakt. De bewijslast is hierbij omgekeerdwie de in het proces-verbaal vervatte grensovereenkomst wil betwisten moet zelf de onjuistheid daarvan bewijzen. Verder legt het ontwerp de verjaring aan banden. Het sluit een passief verweer met een beroep op verjaring, zoals thans in ons recht mogelijk is, uit. Slechts inlevering ten hypotheekkantore van een vonnis, waarbij een op verjaring gegronde eis tot grenswijziging is toegewezen, kan wijziging van de grens bij het kadaster bewerk stelligen. Het wetsontwerp is nooit zover gekomen dat het bij de Staten- Generaal is ingediend en het ligt niet in de bedoeling van de studie commissie weer er op aan te dringen dat het tot wet verheven zal worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 50