H. C. HARTMAN De Fototechnische Dienst van het Kadaster 65 LITERATUUR: L. Krüger: Über die Ausgleichung von bedingten Beobachtungen in zwei Gruppen. Preuss. Geod. Institut. Neue Folge Nr 18 (1905). H, Boltz: Entwickelungsverfahren zum Ausgleichen geodatischer Netze. Preuss. Geod. Institut. Neue Folge Nr 90 (1933). Prof. J. M. Tienstra: Het rekenen met gewichtsgetallen. T. Kad. Landmeetk. 1934, blz. 37. W. Jenne: Kettenbruchformeln und Korrelatentabellen für trigonometrische Netze. Preuss. Geod. Institut. Neue Folge Nr 107 (1937)- Prof. J. M. Ti ens tra: Collegedictaat. Landmeter van het kadaster te Amsterdam Ontstaan. De wens extracten uit kadastrale leggers langs snellere weg te verkrijgen dan door overschrijving, is de oorzaak geweest van het ontstaan van bovengenoemde dienst. Een oplossing werd gezocht om deze extracten langs fotografische weg te verkrijgen. Te dien einde stelde de toenmalige Ingenieur-verificateur van het Kadaster te Amsterdam, de Heer Th. L. Kwist'hout, zich in verbinding met een vooraanstaande firma op fotografisch gebied, namelijk de firma Capi te Amsterdam. Bij de besprekingen bleek dat het fotografisch repro ductietoestel „Famulus" waarschijnlijk voor de kadastrale doeleinden het meest geschikt zou zijn, welk resultaat in de vorm van een advies aan de Minister van Financiën ter kennis werd gebracht. Deze gaf opdracht tot levering van een Famulus-toestel met bijbehorend ver grotingsapparaat en drooginrichting door de firma Capi, terwijl de ingenieur-verificateur en de hypotheekbewaarder opdracht ontvingen, door het nemen van proeven te onderzoeken voor welke werkzaam heden het toestel het best kon worden gebruikt. De Rijksgebouwen dienst werd belast met het inrichten van een donkere kamer op het hypotheekkantoor te Amsterdam. Dit Famulus-toestel was een camera voorzien van een lens met spiegel, geplaatst op een houten onderstel, waarlangs het toestel vertikaal kon worden bewogen. Het had een uittrekbare balg. De originelen werden op het houten tafelblad gelegd, dat aan het toestel bevestigd was en door in bakken geplaatste lampen sterk werd verlicht. De instelling had plaats met behulp van de aan het toestel bevestigde index, bij tussengelegen standen op het matglas, dat bij enkelvoudige opnamen door een chassis en bij meervoudige opnamen door een rolcassette werd vervangen. Het papier, de platen en films werden rechtstreeks op de gevoelige laag belicht, waarbij leesbare negatieven werden verkregen. Dit was mogelijk door de achter de lens, onder een hoek van 50 graden, geplaatste spiegel, die het beeld omkeerde, zodat het negatief leesbaar werd. De extracten uit de kadastrale leggers werden direct vervaardigd op gevoelig papier, formaat 18 bij 24.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 65