67 gebouwde afmetingen zijn 5 bij 9 meter bij een hoogte van 3 meter, welke ruimte door het optrekken van muren in drie afdelingen werd gesplitst, aangeduid door A, B en D. onderbre kings bad ontwikte laar Doorsnede van de foto- en de ontwikkelkamer In de lokaliteiten A en B, die lichtdicht van elkaar geïsoleerd moeten zijn, bevindt zich het eigenlijke apparaat. Dit bestaat in hoofd zaak uit twee aanzuigborden, die zich bewegen langs prismatisch ge schaafde rails, terwijl in de muur tussen A en B zich de lens met spiegel bevindt. De verhoudingen zijn zodanig gekozen dat maximaal 5 maal vergroten of verkleinen, fotograferen op de verhouding 1:1, en alle tussengelegen verhoudingen mogelijk is. Teneinde de geleide- rails te dragen zijn langs de muren consoles aangebracht. Het is een eerste vereiste dat deze rails horizontaal lopen en in beide lokaliteiten even hoog boven de grond gelegen zijn, terwijl zij onderling een rechte hoek moeten vormen. Aan de eerste eis is voldaan met behulp van een waterpasniveau, waarbij geringe afwijkingen door het aanbrengen van wiggen zijn weggewerkt. De hoogte boven de grond is door nauw keurige meting gecontroleerd. Moeilijker is het echter geweest aan de derde eis te voldoendaartoe was een opening gehakt in de muur tussen A en B, het snijpunt van twee onderling loodrechte rails werd be paald, waarna de juiste hoek van 100 graden door lengtemeting langs de rechthoekszijde en de hypothenusa is uitgezet. De pneumatische aanzuigborden (Ex en E2), waarvan het oppervlak iets groter is dan planformaat, zijn door een speciale vinding onder verdeeld in drie delen, waardoor het mogelijk is, zonder gebruik te maken van afdekstroken, het zuigend oppervlak der borden naar be lieven te vergroten of te verkleinen. Dit houdt verband met de grootten der verschillende te fotograferen kaarten, nl. planformaat, hulpkaart model 65 en veldwerkformaat. Speciale exhaustors zorgen voor voldoende vacuum in de zuigkasten. De daarvoor benodigde motoren zijn verend opgehangen, zodat de aanzuigkasten niet in tril-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 67