70 mogelijk de uitgespoelde foto's via een soort sluis naar een andere kamer door te schuiven, alwaar ze verder worden behandeld zonder dat de werkzaamheden tijdelijk gestaakt behoeven te worden. In de loop der jaren zijn hier en daar kleine verbeteringen aangebracht en is de droogkamer uitgebreid, zonder dat het beginsel is veranderd. WerkmethodeHet personeel belast met de werkzaamheden, omvat zo mogelijk zes personen, die respectievelijk genoemd kunnen worden de opzetter, de opnemer, de ontwikkelman, de fixeerman, de spoelman en de opberger. Nadat de instelling van het apparaat, waartoe een wit vel papier gebruikt wordt, is bepaald, kan met het werk worden be gonnen. De opzetter plaatst het té fotograferen plan op het aanzuig- bord. Voor dien heeft hij echter het plan voorzien van strookjes met de vereiste opschriften b.v. fotokopie", „gemeenteplan", „veldplan", enz., heeft hij bij vergrotingen of verkleiningen de aanduiding van de schaal afgedekt, en heeft hij gecontroleerd of de lampen normaal bran den. Teneinde de instelling zo weinig mogelijk te veranderen, worden de te fotograferen plans naar hun uiterlijke staat gerangschikt. Zodra van instelling moet worden veranderd, geeft de opzetter daartoe een teken. De opzetter is ook verantwoordelijk voor het dichten van even tuele scheuren of gaten in het plan. Hij doet dit door onderschuiving van wit papier bij de vervaardiging van negatieven en van zwart papier bij de vervaardiging van positieven. Zodra het plan door de opzetter is aangezogen, wordt de verlichting door de opnemer in wer king gesteld. De lens met spiegel projecteert nu het te fotograferen plan op het andere aanzüigbord, waarop door de opzetter het gevoelige materiaal is geplaatst, waarna de opname kan geschieden. De opnemer draagt de verantwoordelijkheid voor de juiste maat en instelling, waarbij hij rekening moet houden met de werking van het materiaal, welke werking in de maat moet worden verrekend. Even eens moet hij letten op de scherpte der foto's en de juiste belichting. Zodra dus het plan door de opzetter is aangezogen, kan de opnemer de opname verrichten, waarna een nieuw plan wordt aangezogen. De foto's worden twee aan twee, met de niet-gevoelige zijden tegen elkaar, door de ontwikkelman ontwikkeld. Bij foto's op planformaat worden als regel vier stuks tegelijk in het ontwikkelbad behandeld. Zij moeten bij het ontwikkelen steeds in beweging blijven, hetgeen geschiedt door de onderste twee foto's steeds weer boven de andere twee te leggen. Hebben de foto's de juiste kracht bereikt, dat is bij een negatiefdiep zwart met heldere witte lijnen, bij een positief helder wit met diep zwarte lijnen, dan plaatst de ontwikkelman de foto's in het stopbad, waarna de fixeerman de foto's éénmaal goed door dat bad haalt en ze vervolgens in het fixeerbad brengt. Hier moet de gehele beeldzijde goed met fixeeroplossing overdekt zijn; de fixeerman keert ieder kwartier een gedeelte met de beeldzijde naar beneden en geeft een ander gedeelte voor de spoeling af. Dit spoelen geschiedt door de spoelman, die de foto's in de eerste spoelbak zoveel mogelijk in beweging houdt, het vuile water doet af vloeien en zorgt voor aanvoer van schoon water. Na eerste spoeling worden de foto's in een tweede spoelbak overgebracht, waarna de spoelman aangeeft wanneer de foto's kunnen worden opgeborgen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 70