71 De opberger houdt zich bezig met het ophangen van de uitgespoelde foto's, legt ze tussen filtreerpapier en plaatst ze in de droogkamer, alwaar hij voor een goede temperatuur moet zorgen met behulp van electrische kachels en ventilatoren. Deze droging duurt meestal enige uren, waarna de foto's op de juiste maat worden afgesneden en dan ter verzending gereed zijn. Verrichte iverkzaamheden. Nadat in de eerste jaren in hoofdzaak werkzaamheden werden verricht voor de kadastrale dienst, breidde in de laatste jaren het aantal diensten die van de fototechnische inrich ting gebruik maken, zich voortdurend uit. Zo werden in 1946 foto's vervaardigd ten behoeve van de kadastrale en de grondbelastingdienst (veldplans, gemeenteplans, nette plans, kopieën, overzichtskaarten, veldwerken, vergrotingen, verkleiningen, aanmetingskaarten van vaste punten, ruilverkavelingsdienst, polderkaarten, kopieën grondbelasting, tarieven), maar ook ten behoeve van andere staatsdiensten, o.a. op het gebied van de landbouw, bosbeheer, wederopbouw, Rijkswaterstaat en verder ten behoeve van provinciale diensten, gemeenten en particu lieren. Behalve bij bovengenoemde werkzaamheden wordt ook nog op andere wijze van de fototechnische inrichting een dankbaar gebruik gemaaktnl. bij het vervaardigen van films van kaarteringen op grote schaal ten einde daaruit de nieuwe bijbladen samen te stellen. Bij de hermeting van Amsterdam worden de hermeten blokken gekaarteerd op schaal 1 250; bij hermetingswerkzaamheden in Bussum en Naar- den geschiedt dit op schaal 1 500. Van deze kaarteringen wordt een film vervaardigd op 1 1000, welke film op het nieuwe bijblad, waarop de vaste punten (D.P.'s, V.P.'s en M.P.'s) met de coördinatograaf zijn aangebracht, wordt gekopieerd. Deze werkzaamheden eisen bij zondere zorg, aangezien met vele factoren moet worden rekening gehouden, o.a. werking film, werking papier, enz. Men gaat daarbij als volgt te werk. Met de detailcoördinatograaf wordt de indeling bepaald van de té filmen kaarteringen, waarna deze in groepen met dezelfde indeling worden gerangschikt. Ook wordt vastgesteld de indeling van het op schaal I 1000 te vervaardigen bijblad. Hiertoe wordt dit plan, afgedekt met zwart papier, eerst gedurende 1 uur op de kopieerspiegel gelegd, waarbij het onderlicht brandt en de ven tilator voor de luchtstroming in werking is. Tevens wordt de krim ping van de film door de fototechnische dienst bepaald, die gewoonlijk o,s mm per 250 meter op schaal 1 1000 is. Stel dat het plan 0T5 gekrompen is, dan is een lengte van 250 meter geworden 249,6. Dit bedrag moet vermeerderd worden met 0,5 mm, dat de film krimpt, en dus moet in de stangpasser een afstand van 250,1 mm worden genomen, welke maat eerst met de detailcoördinatograaf wordt uitgezet. In de donkere kamer wordt daarna een kaartering waarop 10 ruiten in één richting voorkomen, viermaal verkleind geprojec teerd op een blanco vel, en wordt deze geprojecteerde instelling met de stangpasser zo lang gecontroleerd, tot deze 10 ruiten viermaal ver kleind de lengte van 250,1 mm hebben, hetgeen geschiedt door het aanzuigbord met behulp van de fijnbeweging te stellen. Is dit bereikt, dan kan de film vervaardigd worden, welke met zorg op het bijblad

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 71