72 R. JONKERS Planimeteronderzoek wordt gekopieerd. Dit werk eist grote en bijzondere zorg; de bereikte resultaten zijn echter van die aard, dat zij voor een kaartering niet onderdoen, terwijl de tijdsbesparing zeer groot is. Resultaten De omvang der werkzaamheden nam voortdurend toe. In de jaren 1928 t/m 1938, toen aanvankelijk het Famulus-toestel en daarna het thans bestaande fotografische apparaat in gebruik waren, werd de omvang der resultaten uitgedrukt in bespaarde tekenaars uren; daarna echter in het aantal vervaardigde foto's. Hierbij wordt opgemerkt dat in de eerste vijf maanden van 1945 niet gewerkt kon worden, terwijl de voorziening van materiaal, in het bijzonder van film en fotografisch papier, grote zorg baarde. Een en ander had tot gevolg dat in 1945 enige opdrachten van grote omvang beperkt of afgewezen moesten worden; terwijl foto's voor veld- of gemeente plans alleen vervaardigd werden, voor zover de oude exemplaren waren verloren gegaan. Over 1946 was de productie ruim tweemaal zo groot als over 1945, hoewel ook in dit jaar de dienst enige tijd gesloten was wegens gebrek aan materiaal. Geleidelijk is de papier positie in de loop van dat jaar ten zeerste verbeterd, zodat thans praktisch weder aan alle aanvragen kan worden voldaan, alhoewel aanvragen die niet strikt noodzakelijk zijn, moeten worden vermeden. Het apparaat is bijna voortdurend in bedrijf, de bereikte resultaten zijn dan ook zeer grootook wordt de nodige aandacht geschonken aan de ontwikkeling der lichtdrukinstallatie. De mogelijkheden die deze methode van reproduceren opent, zijn zeer groot, aangezien op dit gebied nog steeds nieuwe uitvindingen worden gedaan. Bovendien is van groot belang het verschil in prijs tussen fotografisch papier of film en lichtdrukpapierwaarbij de behandeling van een lichtdruk installatie weinig vakkennis eist; een fototechnische inrichting daar entegen eist van de fotografen veel inzicht en bekwaamheid. Aan het einde van deze eenvoudige beschouwing wil ik een woord van dank uitspreken jegens de Heer R. C. Schreuder, de ontwerper en bouwer van het fototechnisch apparaat, voor de door hem verstrekte gegevens; en jegens de fotografen, de heren Alwin Sr en Alwin Jr voor de bereidwilligheid waarmede zij mijn vragen wel hebben willen beantwoorden. Landmeter van het kadaster, Zutphen Onder toepassing van de op bijgaande „Gebruiksaanwijzing voor de schijfpoolplanimeter" aangegeven methode zijn aan het Centraal teken- en opleidingsbureau van het kadaster enkele planimeters onder zocht. Naar aanleiding van een recent onderzoek door Prof. R. Roelofs (zie dit tijdschrift, jaargang 1946, blz. 66) is hierbij voor het eerst rekening gehouden met eventuele excentriciteitsfouten van de pool en draaischijven en het meetrolletje, die geëlimineerd worden door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 72