76 G. S. J. VAN DEN BERG Documentreproductie Landmeter van het Kadaster te 's-Gravenhage Het Nederlands Genootschap voor Documentreproductie, waarin verenigd zijn alle overheids-, particuliere en commerciële instellingen die op enigerlei wijze belanghebbenden zijn bij de revolutionnaire vor deringen op het gebied der documentreproductie, organiseerde op 19, 20 en 21 December van het vorige jaar in Den Haag een aantal studie-, annex tentoonstellingsdagen, waarop vakgenoten en belangstellenden kennis konden nemen van de huidige stand der reproductietechniek. Vooraf werd op 16 Dec. een persconferentie belegd, waarbij ook het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde was vertegen woordigd. In deze bijeenkomst hield de Voorzitter van het Genootschap een korte voorbeschouwing, waarbij tevens doel en wezen van het genoot schap nader werden toegelicht. Voor zover deze mededelingen ook voor onze lezers van belang kunnen zijn, stippen wij hieruit aan•■•uk Documentreproductie is een wetenschap en techniek die zich bezig houdt met het probleem van de publicatie, circulatie en bewaring van min of meer belangrijke gegevens (akten, tekeningen, documenten, enz.) op toegankelijke, d.i. geordende wijze. Dóel cn 7vezen van het Genootschap: Het Genootschap stelt zich tot taak op te treden als een over koepelend, coördinerend orgaan voor al diegenen die zich hier te lande met documentreproductie bezig houden of voor wie deze wetenschap van belang is. Voor de onderscheidene categorieën van leden die kennelijk eigen en stereotiepe belangen hebben bij de doe. repr., zijn afzonderlijke sec ties ingericht. Zo onderscheidt men de secties: Handel, Overheids instellingen, Ondernemingen, Reproductiebedrijven en Documentrepro- ductie-Technici. Voorts kent het Genootschap nog enkele commissies, die belast zijn met de bestudering en behartiging van speciale belangen (als bijv. de opleiding van de reproductie-technici, de nomenclatuur, technische ad viezen, enz.). j j Op het gebied van de documentreproductie, en in het bijzonder de micro-documentatie (kleinbeeld-reproductie, waarbij zelfs verklei ningen mogelijk zijn op uiterst kleine schaal) heeft ons land een grote achterstand in te halen, ontstaan tengevolge van de bezettingstijd Wel is waar werd reeds voor de laatste oorlog hier te lande de microdocumentatie door enkele bedrijven en instellingen met succes voor bedrijfseconomische doeleinden toegepast, of ging men er toe over belangrijke archieven en tekeningen door middel van reproductie langs fotomicrografische weg in z.g. „schaduwarchieven" vast te leg-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 76