77 gen (ter reconstructie, ingeval de originele bescheiden door oorlogs geweld verloren mochten gaan), doch juist gedurende en onder invloed van de laatste oorlog heeft de reproductietechniek in andere landen, als bijv. Amerika, zich vrijuit kunnen en ook moeten ontwikkelen (militaire doeleinden!), en een grote vlucht genomen. Tentoonstelling en Lezingen. Voor hen die in de gelegenheid waren een rondgang te maken over de tentoonstelling, of tot het bijwonen van verschillende lezingen, was het niet moeilijk vast te stellen, dat de reproductietechniek, en in het bijzonder de micro-reproductie, Voor de huidige samenleving van grote betekenis zijn te achten. De tentoonstelling gaf een zeer overzichtelijk, aanschouwelijk beeld van hetgeen met de reproductietechniek zoal te bereiken is en reeds bereikt werd, en bevatte een soort wapenschouw van de apparatuur en technische middelen waaronder de meest moderne welke bij deze techniek in gebruik zijn en van haar talloze toepassingsmogelijk heden. In diverse lezingen werden enerzijds de mogelijkheden en grenzen der documentreproductie, anderzijds verschillende reproductiemetho den en hulpmiddelen, als bijv. het gebruik van filters, materialen met hoog oplossend vermogen, enz. door deskundige sprekers uiteengezet. Wat de mogelijkheden betreft, deze lijken welhaast onbegrensd en de bereikte resultaten zijn ongelooflijk. De geweldige perspectieven van de micro-documentatie springen bijv. wel heel duidelijk in het oog, indien men nagaat dat de huidige stand der techniek reeds toelaat van een standaardwerk als de Encyclopedia Brittannica, dat nagenoeg 21000 pagina's bevat, een mikraatweergave (fotomicrografische repro ductie) te vervaardigen, binnen de afmetingen van 3 briefkaarten Het vraagstuk van de geweldige, steeds in omvang toenemende papierlawine's in archieven, bibliotheken e.d. is hiermede voorgoed opgelost. Micro-documentatie brengt met zich medeeenvoudige, wei nig kostbare en zeer weinig plaatsruimte vergende opberging van archieven, waarvoor vroeger dikwijls zeer kostbare voorzieningen, vooral in verband met brandvrije opberging, nodig waren. De bereik baarheid der archieven wordt groterproblemen van beschikbaarstel ling en verzending over grote afstanden worden in één slag opgelost, doordat op eenvoudige wijze fotografische kopieën kunnen worden gemaakt. Archieven die vroeger talrijke registers bevatten (het Alge meen Rijksarchief te Den Haag heeft b.v. 25 km planklengte ter op berging!), kunnen thans in eenvoudige kistjes of doosjes worden op geborgen en worden meegevoerd, en te ailen tijde worden geraad pleegd door het gebruik van eenvoudige leesapparaten. Deze enorme ruimtebesparing werd op de tentoonstelling met een paar maquettes aangetoond. Een verbluffend staaltje van hetgeen op het gebied van de ver vaardiging en toepassing van „mikraten" bereikt werd, is het gebruik dat de Duitse spionnagedienst tijdens de laatste oorlog in Amerika heeft gemaakt van de z.g. „stippen-spionnage". Geheime mededelingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 77