78 van de Nazispionnagedienst, ter grootte van enkele regels druk of schrift, werden na fotografische verkleining gereproduceerd en ver borgen onder een doodgewone stip en op die wijze door middel van ogenschijnlijk onschuldig uitziende correspondentie via neutrale landen vice-versa Duitsland-Amerika overgebrachtEerst na lang durig en geduldig speuren en laboratoriumonderzoek kwamen de Ame rikanen achter dit geheimbij 200-malige vergroting kon het „stippen- bericht" leesbaar worden gemaakt. Dit alles was mogelijk doordat de Duitsers het geheim hadden ontdekt van de korrelvrije fotografische emulsie. Nadien is men in het Natuurkundig Laboratorium van Philips aan het werk gegaandoor proefnemingen en onderzoekingen is men er in geslaagd een nieuw materiaal te vervaardigen, het z.g. Philips M.D., een dergelijke korrelvrije fotografische emulsie, met een zodanig hoog oplossend vermogen, dat ,,mikraat"-weergave mogelijk is met een scheidend vermogen van 1000 lijnen per mm (met het normale fotogr. materiaal werd tot dusver niet meer dan in doorsnee 50 a 100 lijnen per mm bereikt). Reproductiemethoden. Bij een rondgang over de tentoonstelling gingen uiteraard onze aandacht en belangstelling in de eerste plaats uit naar datgene wat voor het Kadaster van betekenis is en toepassingsmogelijkheden biedt. Wat de fotoreproductie betreft is het optische procédé" reeds vol doende bekend sinds de instelling van de Fototechnische dienst van het Kadaster te Amsterdam. Een iets modernere machine dan die te Am sterdam, was opgesteld door een der standhouders, doch niet in werking. De fotodienst van het Kadaster gaf een duidelijk overzicht van zijn bedrijf met modellen van de ons welbekende negatieve en positieve fotokopieën, fotogr. verkleiningen en vergrotingen, enz. en demon streerde met veelzeggende getallen (gedurende 1947 tot 30 Nov. voor 30 verschillende Rijksinst. in totaal 34826 foto's 7808 voor Gem. best. en partic.) zijn belangrijkheid. Contactdrukken. Voor het maken van lichtdrukken was in werking te zien de ,,Ozalid Streamliner", een gecombineerde lichtdruk- en ontwikkelmachine, met droog-ontwikkelprocédé (ammoniak). Het geheel is een vernuftige machine, zo goed als volautomatisch, eenvoudig in de bediening, com pact van samenstelling, waarmede in een minimum van tijd lichtdruk ken van op „doorzichtig" materiaal gestelde tekeningen, type- of schrijfwerk worden vervaardigd. Door toepassing van allerlei nieuwe vindingen is de bediening zozeer vereenvoudigd, dat zelfs leken er mede om kunnen gaan. Ook op dit gebied heeft de tijd blijkbaar niet stil gestaan en zijn de apparaten thans zéér geperfectionneerd, terwijl de bediening eenvoudiger is geworden. Voor de reproductie van „ondoorzichtige" documenten werd het Retocé-procédé (raster-reflex-drukken) gedemonstreerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 78