79 Het document komt hierbij onder het lichtgevoelige materiaal te liggen; de lichtstralen worden door het document gereflecteerd; hier toe is een nogal sterke belichting nodig; deze zou het gewone licht drukmateriaal te veel aantasten, tenzij men het licht in uiterst fijne bundeltjes verdeelt, waartoe boven het lichtgevoelige materiaal een raster wordt aangebracht (dit raster is een plaat met ca 1500 openingen per cm2). Volgens recente mededelingen is men inmiddels ook hier alweer een stap verder gekomen en heeft men geen afzonderlijk raster meer nodig, daar het mogelijk is gebleken het raster, als een uiterst dunne folie, op het lichtgevoelige materiaal zelve aan te brengen. Na de be lichting en vóór de ontwikkeling verwijdert men de raster-folie met behulp van een vel kleefpapier. In den vervolge kunnen dus van on doorzichtige documenten ook met een gewone lichtdrukmachine (ook met roterende contactrollen) raster-reflex-drukken worden vervaar digd, aangezien men geen speciale contactapparaten met rasterdruk- raam meer nodig heeft. Microfilms, microsheets, leesapparaten. De microfilm en de microsheets bieden grote mogelijkheden voor toepassing bij het kadaster. Bij de microfilm verkrijgt men 780 opnamen op een filmlengte van 30 meter, de beeldafmetingen bedragen 24 bij 36 mm. Het raad plegen van deze micro-kopieën vereist speciale hulpmiddelen of be werkingen en kan niet geschieden met het blote oog. Alhoewel een loupe zou kunnen worden gebruikt, is men er liever toe overgegaan voor het teruglezen der op verkleinde schaal gereproduceerde docu menten leesapparaten te vervaardigenhandige apparaten, waarin de op filmband vastgelegde kopieën op matglas of scherm worden gepro jecteerd, nadat het beeld door middel van een lens zodanig is vergroot, dat de gereproduceerde tekst gemakkelijk leesbaar is. Bij het teruglezen van ,,mikraten" (micro-kopieën met beeldafme tingen van minder dan 3,5 mm), waarop de micro-sheets al aardig beginnen te gelijken, is een leesapparaat natuurlijk onmisbaar. De micro-sheets zijn nog sterkere verkleiningen dan de micro-film. Bij reductiefactor 40 levert A-4 formaat (210 X 297 mm) een „sheet op met beeldafmetingen van ong. 5 bij 7 mm. Dit is technisch mogelijk gebleken. Deze sheets worden, in cellophaan verpakt, opgeplakt op z.g. „cards" dit in tegenstelling tot de microfilm, waar de beelden in onverbrekelijk verband zijn opgenomen op de filmstrook. Op deze wijze is het mogelijk gebleken 10 pagina's te reproduceren per „card", waarvan de afmetingen 6 bij 8 cm bedragen. De „card" wordt in de gleuf van een speciaal daarvoor geconstrueerd leesapparaat ge schoven, en op die wijze kan elke gewenste „sheet' worden terug gelezen. In vergelijking met de microfilm lijkt het mij toe, dat de sheets voordelen bezitten De cards lenen zich beter voor ordening, opberging met opschriften, in alfabetische of andere gewenste volgorde, enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 79