80 De cards zijn gemakkelijker hanteerbaar bij raadpleging dan de filmrollen, en het teruglezen van een willekeurige sheet vereist minder manipulaties dan het terugzoeken van een bepaald filmbeeld op een 30 m lange filmrol. Deze soort van microdocumentatie zou bij het Kadaster bijv. heel goed toepassing kunnen vinden voor de kopie-veldwerken en in de p aats kunnen treden van het wel zeer verouderde systeem van woor- de ijke overschrijving van akten in de hulpregisters nr 4. Wat eventuele invoering aan kostenbesparing, ruimtebesparing voor opberging, onderhoudsbesparing, en niet te vergeten de voor delen van brandvrije opberging en de waarborg van absoluut foutloze reproductie, zou opleveren, behoeft wel geen nadere toelichting. Tentoonstelling en lezingen vormden een unieke gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van de verschillende aspecten van de reproductietechniek, of om reeds verworven kennis aan te vullen, hetgeen door vele bezoekers wel op prijs zal zijn gesteld. Moge de toepassing der documentreproductie ook bij het Kadaster in een niet al te ver afgelegen toekomst haar beslag krijgen Literatuuroverzicht Statistica, Tijdschrift van de Vereniging voor Statistiek, Jaarqana 1, 1947. J De statistische wetenschap wint steeds meer aan betekenis. Vooral in de achter ons liggende oorlogsjaren is dit gebleken. De technische prestaties van de geallieerden zijn voor een deel te danken aan de moderne statistische analysemethoden bij research en fabricage. Ook voor ons land is met het oog op een doelmatige productie bestudering en toepassing van deze wetenschap van groot belang. Vandaar dat na de oorlog een vereniging voor statistiek is opgericht die zowel wetenschappelijke als practische statistici in zich verenigt met het doel aan de ontwikkeling der statistica en haar toepassing mede te werken. E)en van de middelen van deze vereniging om haar doel te bereiken is de uitgave van het tijdschrift „Statistica". De zes afleveringen van de eerste jaargang bevatten in totaal 333 pagina s met artikelen over toepassing van de statistiek op allerlei gebied, van het vervaardigen van assen met bijbehorende boringen tot het vinden van juiste verpakkingsmethoden, van automatische telefoon tot weersverwachting op lange termijn, van opinieonderzoek tot proef veldproblemen. De moeilijkheden in de statistica zijn meestal van tweeërlei aard nl. eerst het op de juiste manier verzamelen van het statistisch mate riaal, dat meestal uit steekproeven bestaat, en vervolgens het trekken van conclusies uit dit materiaal. Deze conclusies worden verkregen door de normale kansverdeling van Gauss als wiskundig hulpmiddel te gebruiken en hieruit blijkt dan de verwantschap met de problemen in de landmeetkunde, alhoewel vereffening volgens de methode der kleinste kwadraten nergens ter sprake komt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 80