83 Verder kunnen we denken alle combinaties van deze groeperingen, dus mechanisch continu, mechanisch niet continu, enz. De ENIAC electronic numerical integrator and computor, is een Amerikaanse machine, werkend volgens het tientallig stelsel met ge tallen van tien cijfers, electrisch met vrije electronen. Het meest ideale talstelsel voor rekenmachines is het tweetallige. Dit talstelsel heeft slechts twee cijfers, o en i, de onderdelen van de machine behoeven dus slechts twee standen in te nemen, onder of boven, links of rechts, of Weliswaar wordt het aantal onder delen ongeveer driemaal zo groot, nl. in de verhouding van log 10 tot log 2, maar dit wordt gecompenseerd door het feit dat ieder onderdeel vijfmaal zo eenvoudig wordt. Het onderdeel nu dat in de ENIAC twee standen, stand ab en stand ba kan innemen, bestaat uit twee gekoppelde radiobuizen, waarbij de stroom óf door buis a, óf door buis b gaat. Een impuls op een van de roosters verandert de toestand ab in de toestand ba. Dit onder deel heet de triggercircuit van Eccles-Jordan, Het voordeel van dit ingewikkelde geval ligt in de snelheid van deze verandering nl. van de orde van i i ooo ooo sec. Nu werkt de ENIAC niet volgens het tweetallig, maar volgens het tientallig stelsel. Daarom worden de triggercircuits verenigd in tel- circuits. Ieder telcircuit bevat tien triggercircuits, voorstellende de cijfers o t/m 9. Zo'n telcircuit komt overeen met één rad van de Brunsviga. Van de tien triggercircuits in een telcircuit is steeds één in de stand ba, alle andere in de stand ab. Een impuls op een telcircuit doet deze toestand een trap opschuiven. Wordt de nul gepasseerd, dan stuurt het telcircuit aan het eind van de bewerking een impuls naar het naasthogere telcircuit enz. Een combinatie van tien telcircuits, tien cijfers dus, bevat dus 10 X 10 X 2 200 radiobuizen. De ENIAC bevat 18000 buizen. Een combinatie van telcircuits dient niet alleen voor optellen, maar ook om een getal vast te houden - het geheugen van de machine. Het aftrekken geschiedt door het optellen van het decadisch comple ment, het vermenigvuldigen wordt vereenvoudigd door electrische tafels van vermenigvuldiging analogie met de Einmaleinskörper in de rekenmachine Millionar waarbij deze tafels gematerialiseerd zijn in machineonderdelen. Verder bevat de machine functietafels met af geleiden voor interpolatie; er kan ook nog gewerkt worden met ge ponste kaarten enz. De machine is voor oorlogsdoeleinden vervaardigd en wel voor het berekenen van projectiebanen. De rekenmethoden zijn gebaseerd op de snelheid van de machine. Er kan op de machine een functie worden ingesteld waarvan ze direct het resultaat geeft. Het instellen van de verbindingen voor de functie geschiedt met de hand en duurt veel langer dan de berekening. De algemene rekenmethode is daarom die van de benadering, de herhaling, de reïteratie. Er wordt voor een berekening een conver gente reeks bedacht, waarbij iedere term eenzelfde functie is van de voorgaande. Met een geschatte waarde wordt begonnen, de berekening

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 83