RECHT EN ADMINISTRATIE Ir. C. STAF Herverkaveling 85 Nu haalt schrijver .een voorbeeld aan uit een leerboek van Bertrand. Deze zegt: meet men een grootheid, dan meet men alle functies van die grootheid. Waarom is dan de meest waarschijnlijke waarde van de kwadraten van die grootheid niet het gemiddelde van die kwa draten En hij voegt er aan toewanneer hier tegenover gesteld wordt dat die vierkanten niet gemeten zijn, maak dan een schaal waarop die viei kanten wel gemeten worden. Juist, zegt Prof. Bachmann. Maar met die theorie verandert men de schaal niet. Dit is een physische verandering waarmee tegelijk de eigenschappen van het instrument veranderen enz. (Het lijkt mij dat de mathematicus Bertrand hier niet te algemeen is geweest, maar fout.) We komen zo tot de vraag: wat zijn de physische eigenschappen van meetinstrumenten b.v.wat meten we eigenlijk bij luchtfoto's? Schrijver wijst er op dat het de verdienste is van prof. Schermer- horn dit vragencomplex bij de fotogrammetrie het eerst duidelijk te hebben gesteld, en vervolgt dat het nu spoedig tijd wordt een algemene theorie op te stellen van metingen en meetinstrumenten. D. de Groot Van de N.V. Wed. J. Ahrend Zoon, Postbus 70, Amsterdam C, ontving de Redactie haar Boekencatalogus 1947-1948 (48 blz., formaat A4). Deze catalogus, die bedoelt technici en studerenden in de tech nische wetenschappen in te lichten over de thans verkrijgbare literatuur uit binnen- en buitenland, is gratis, franco en vrijblijvend voor belang hebbenden bij bovengenoemde N.V. verkrijgbaar. F. H. Directeur-Generaal van de Landbouw (Overzicht van de lezing op het 7e Congres der N.L.F. op 25 October 1947 te Utrecht) De ruilverkaveling is een zeer belangrijk onderdeel van het werk van de landmeter. Herverkaveling grijpt nog dieper in de eigendoms- en pachtverhoudingen dan ruilverkaveling. Waarom is men tot herver kaveling gekomen? De ontwikkeling in de landbouw is op het ogenblik onzeker. Het is moeilijk thans een bepaald middel te geven tegen de huidige kwalen waarmee de landbouw in ons land behept is. Overal in het buitenland hebben zich tijdens de oorlog grote wijzigingen voorgedaan ten aan zien van de methoden en de productie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 85