87 nieuwe pachtrechten tegen de wil van de eigenaar. Een goede verka veling naar het gebruik wordt dus bij de bestaande wetgeving on mogelijk. Wil men goede toestanden krijgen, dan is het noodzakelijk de bestaande rechten op te mogen heffen en nieuwe rechten te vestigen. Een andere mogelijkheid is de verschillende eigenaren met een ge deelte van hun eigendom in één gebruikskavel samen te leggen ten einde een behoorlijke gebruikstoestand te doen ontstaan. In dit geval blijft de eigendom versnipperd. Uit de volgende voorbeelden moge blijken hoe noodzakelijk pacht- ruil is 1. In Heel (E.) bezitten twee eigenaren 65 ha, die in 136 percelen zijn verpacht aan 60 pachters. Door pachtruil kan het aantal gebruiks- percelen worden teruggebracht tot 84, dus een verbetering van 40 2. In Born gebruiken 75 pachters 350 percelen van 144 eigenaren. Een vergelijking van de oude en de nieuwe toestand bij twee bedrijven geeft het volgende resultaat a. Het eerste bedrijf is groot 4 ha 20 a, gelegen in 12 percelen met een gemiddelde afstand van 550 meter van de gebruiksgebouwen af. In de nieuwe toestand bedraagt het aantal percelen vier en is de gemiddelde afstand tot de gebruiksgebouwen gereduceerd tot 300 meter. Dit geeft een besparing van 150 paarden- en 300 manuren in geld bedraagt dit een bezuiniging van 85.per jaar per ha, terwijl bovendien een grondwinst van 3 is verkregen. b. Voor het tweede bedrijf, dat 13 percelen telde, ter gezamenlijke grootte van 3 ha 95 a en een gemiddelde afstand van 850 meter, werden de cijfers 4 percelen en een gemiddelde afstand van 725 meter. De besparing in geld is hier 150.per ha, vermeerderd met een grondwinst van 3 De besparing op een bedrijf van 10 ha kan dus gemiddeld worden gesteld op 750.a 800. per jaar. De rijksconsulenten, van grond- en pachtzaken doen pogingen om pachtruil tot stand te brengen, maar deze ruilingen moeten vrijwillig worden aangegaan. De ruilverkavelingswet is niet toereikend voor het gestelde doel op Walcheren. Daar is allereerst een groot tekort aan grond ontstaan door uitspoeling en in de tweede plaats wenst men het aantal bedrijven te verminderen. De ruilverkavelingsprocedure is omslachtiger dan de te volgen procedure in de „Herverkavelingswet Walcheren". In de Herverkavelingswet wordt de mogelijkheid geopend voor gedwongen pachtruil. Artikel 46 zegt o.a.„Alsdan kan de herverkavelings commissie bepalen, dat met ingang van een bepaalde dag a. een pachtovereenkomst eindigt en de pachter geen recht heeft op het in pacht verkrijgen van één of meer in het blok gelegen kavels b. de eigenaar-grondgebruiker verplicht is de onroerende goederen waarop hij tot dusver zijn bedrijf uitoefende of de kavels die daar voor in de plaats treden, te verpachten." Het feit, dat een gedeelte van de Noord-Oost-Polder ter grootte van 3000 ha is gereserveerd voor de overtollige bedrijven van Walche-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 87