9 Een dergelijke organisatie kan niet dadelijk uit de grond worden ge stampt, zeker niet onder de tegenwoordige omstandigheden, waarin met zovele en zo ingrijpende handicaps wordt gewerkt. De essentie van coördinering in kaarteringszaken is het voorkómen van dubbel werk door het individueel verrichte werk zo nuttig moge lijk uit te buiten. Coördinatie betekent het doelbewust richten van ver schillende krachten opdat het meest economische effect in de resul tante wordt bereikt. Ook de landmeters kunnen niet op eigen houtje werken, niet alleen omdat zij hulpmiddelen voor anderen maken of internationaal moe ten samenwerken, maar omdat de gemeenschappelijke wiskundige grondslag hen tot samenwerking verplicht. Er bestaat ook een directe samenbundeling van krachten, buiten de meer directe doelstelling om. Speciaal ons vak leent zich daartoe. Ongeveer vier maanden geleden mocht ik deze aangelegenheid voorbrengen bij een viertal vooraanstaande deskundigen in ons vak en het was mij een voldoening te constateren, dat men belangstelling had voor deze materie. De coördinerende taak is n.m.m. niet afgelopen met het tot stand komen van coördinering in Nederland en in Indië. Deze taak kan eerst als geëindigd beschouwd worden wanneer een samenbundeling van krachten op landmeetkundig gebied heeft plaats gevonden voor het gehele Koninkrijk. Ik bedoel hiermede niet alleen een nauwere band in het verenigings leven van beide landen, zoals onlangs tot stand kwam, hoe verheugend dit feit op zich zelf reeds is. Ik heb vooral het oog op de navolgende punten 1. Opheffing van het isolement van de delen- van het Rijk buiten Europa op landmeetkundig-wetenschappelijk gebied. Ons contact met het Geodetisch Laboratorium in Delft moet op een andere leest worden geschoeid en niet afhankelijk zijn van het persoonlijk initiatief van tropenwerkers die hun verlof hard nodig hebben om nieuwe krachten op te doen. 2. Uitwisseling van krachten. Niet alleen de wederzijdse appreciatie, doch vooral de opzet en uitvoering van het werk zelf zal hierdoor kunnen winnen, omdat de blik wordt verruimd. Bovendien zal het aldus mogelijk zijn meer en gemakkelijker de specialisten te kweken, die onze vakbeoefening zo zeer behoeft in sommige onder delen! Tenslotte ontstaat aldus een personeelsorganisatie, die elastischer is en daardoor beter eventuele ups en downs in de hoe veelheid werk kan opvangen. Althans bij ons doet zich het ver schijnsel voor, dat er of te weinig of te veel vakkundig personeel is. In tijden van bezuiniging is er altijd te veel, als het economisch beter gaat te weinig. 3. Combinatie van kostbare instrumentaria. Het is een feit, dat de moderne instrumentaria, bijv. die voor luchtkaartering, zeer kost baar zijn. Een nieuwe aanschaffing blijft soms achterwege, omdat een rendabel emplooi niet permanent verzekerd wordt geacht, zowel voor de toestellen zelf als voor de hoger-bedoelde specialisten, die

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 9