9 heid hebben, dat we met hetzelfde woord niet iets anders bedoelen. In elke wetenschap en elke techniek is het van belang een goede ter minologie te hebben. Ook hier. Want we hebben hier het voordeel, dat we een zo totaal nieuw gebied veel makkelijker de plaats in het geheel van menselijk weten en kunnen toewijzen en er de waarde en betekenis van taxeren in vergelijking met andere wetenschappen en technieken. Daarmee glijd ik vanzelf in een ander thema. De culturele waarde van de reprografie namelijk. Vroeger, bij de opening van de tentoonstelling die het Genootschap voor document reproductie (zal deze naam in de toekomst niet „Genootschap voor reprografie" moeten worden?) eind 1947 in Den Haag hield, mocht ik er de aandacht op vestigen, dat de reprografie eigenlijk ligt in het verlengde van de lijn: schrijfkunst, drukkunst, boekdrukkunst, van het schrift en de typografie dus. Ir. Doncker Duyvis heeft er eens tijdens een jaarvergadering van het genootschap op gewezen, dat de uitvinding van de boekdrukkunst niet het eigenlijke begin van de drukkunst is. Deze laatste toch is van veel en veel oudere origine. De uitvinding van de boekdrukkunst was eigenlijk een synthese van allerlei elementen, die los van elkaar reeds te voren bekend waren. De waarde van de vondst van Gutenberg dan wel van Coster (laten we ons in de strijd om de prioriteit van deze beide heren hier niet mengen) wordt bepaald door de mogelijkheid om met dezelfde losse letters telkens een nieuwe tekst samen te stellen en te drukken. Het blokdrukken d.w.z. het afdrukken van in hout of op andere manier gesneden teksten was al veel langer bekend. Het is evident, dat de uitvinding van de boekdrukkunst een uiterst belangrijke cul turele waarde vertegenwoordigde, omdat het daardoor immers mogelijk werd veel meer mensen dan te voren deelgenoot te maken aan geeste lijk goed, dat in gestolde vorm van tekst steeds en geheel onvermin derd beschikbaar kon blijven. Het geestelijk verkeer tussen de mensen is intussen zó belangrijk geïntensiveerd, de relaties tussen de mensen zó verveelvoudigd, dat het drukken toch eigenlijk niet.meer kan voor zien in de behoeften die zijn ontstaan. Dit is niet alleen een kwestie van kostprijs en van tij"d, maar vooral een kwestie van aard. Het druk ken is om de eraan verbonden kosten in vele gevallen inefficiënt, de tijd die nodig is om een drukwerk tot stand te brengen is veelal te langdurig, maar bovenal is het in talrijke omstandigheden noodzakelijk om te beschikken over reproducties die de waarborg bevatten geheel in overeenstemming te zijn met het origineel. Dat doet zich vooral voor bij tekeningen en kaarten. Het zou het intrappen van een open deur betekenen als ik hier nu afzonderlijk nog eens ging betogen dat een gedrukte kaart niet dezelfde waarborgen van overeenstemming met het origineel bezit als een door middel van lichtdruk of fotocopieer- methoden vervaardigde reproductie. Ik begrens me hier uiteraard tot de tekst, niet tot het uiterlijke aspect ervan. Er zijn nu eenmaal tegenwoordig veel meer mensen betrokken bij de problemen die de tijd stelt, dan vroeger het geval was. De zaken van kadastrale aard bijvoorbeeld hadden vroeger en het is misschien nog niet eens zo heel lang geleden in ons land slechts de belang-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 11