10 stelling v£n enkelen. Hoeveel landmeters waren er aan de kadasters verbonden 50 jaren geleden? En hoeveel nu? De wetenschap is op dit stuk zeer belangrijk vooruit gegaan en uitgebreid geworden, de dienst door de kadasters aan het volk bewezen is belangrijk groter geworden. In het kortde aandacht van heel wat meer mensen is op deze zaken getrokken. En al deze mensen ik blijf me bepalen tot dit enkel voor beeld, maar het geldt uiteraard van vrijwel alle andere gebieden van menselijke activiteit hebben behoefte aan documentatie bij hun arbeid, aan gegevens, die hetzij in de vorm van teksten, hetzij in de vorm van tekeningen en kaarten binnen hun bereik moeten zijn en soms zelfs blijven. Stel U eens voor, dat alle gegevens waarover de bij het kadaster betrokkenen behoren te beschikken, hetzij om hun wetenschap naar behoren te beoefenen, hetzij om hun maatschappe lijke taak goed te vervullen, in drukvorm vermenigvuldigd zouden moeten worden. En vermenigvuldiging is noodzakelijk, omdat de ori ginelen natuurlijk maar door één of althans door enkele belang stellenden tegelijkertijd kunnen worden geraadpleegd. Het drukken en de daarmee verbonden kosten en tijd, zou in geen verhouding staan tot het nut dat er mee bereikt werd. In de meeste gevallen althans niet. Reproduceren is hier ongetwijfeld de enige uitkomst. Maar dan ook een voortreffelijke en afdoende. Ik schakel bij deze beschouwing niet in het probleem van de plaatsruimte. Ook dat is een aspect aan deze kwestie, dat verdient onder de ogen te worden gezien. Maar ik geloof, dat het geen invloed heeft op de waardebepaling van de reprografie als cultuurelement, als hoedanig ik haar hier nu wens te bezien en te beoordelen. Teruggebracht tot de meest eenvoudige proportie, kan dunkt mij gezegd worden, dat de reprografie belangrijk groter mogelijkheden biedt tot geestelijk, cultureel, wetenschappelijk verkeer tussen de mensen onderling dan de typografie ooit uit de aard van de in de typografie gelegen potenties zal kunnen bieden. Dat is de grote verworvenheid van onze tijd op dit punt, daar ligt, naar mijn gevoelen de wezenlijke waarde van de reprografie. Een geheel andere vraag duikt natuurlijk op, waar we het gebied van de reprografie gaan betreden en trachten ons rekenschap te geven van alles wat op dit terrein gevonden wordt. Zonder erg veel moeite kunnen we al reeds onmiddellijk vaststellen, dat dit gebied in twee grote onderscheiden terreinen uiteenvalt, dat van het halogeenzilver- procédé en dat van de dyazotypie namelijk. Maar daarover kan ik U niet verder inlichten bij gemis aan besef. Iets verder kan ik misschien gaan als ik spreek van het terrein der fotocopieermethoden en dat van de lichtdruk. Dan valt onder het eerste de reprotechniek, die werkt met optische hulpmiddelen, onder het tweede de reprotechniek die door middel van chemische proceduren tot contactdrukken leidt. Ik meen tenminste, dat de zaken zó te onderscheiden zijn. Zéker is inmiddels dat er tussen de beide hier onderscheiden gebieden van repro techniek op veel punten door de vooruitgang van de wetenschap een samenvloeiing plaats vindt en elementen uit beide technieken een gelijktijdige toepassing vinden in een geheel nieuwe techniek. Ik doel hier op de richting waarin o-a. door dr. Dippel op het natuurkundig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 12