- 12 Zo ongeveer vergelijkingen gaan natuurlijk altijd min of meer mank is de positie van het Nederl. Genootschap v. Doc. repr. ten aanzien van het terrein der reprografie. Daar het hier een Nederlands initiatief betreft en er op dit punt in ons vaderland gepionierd wordt, geloof ik dat het gerechtvaardigd kan worden, dat ik U iets van de tot standkoming en de werking van dat Genootschap meedeel, waarbij U dan tevens het voordeel zult kunnen hebben op de hoogte te geraken van de stand van enkele actuele problemen op het reprografische gebied. De introductie van de documentreproductie in ons Vaderland is in hoofdzaak toe te schrijven aan de handel. De technieken toch die toe passing vinden zijn vrijwel alle van buitenlandse oorsprong. Hoewel dat moet hier onmiddellijk aan worden toegevoegd er ook zeker op dit terrein sprake is van belangrijke Nederlandse initiatieven. Maar het waren in eerste aanleg toch de importeurs en de handelaren, die apparaten en materialen ons land binnenleidden en die het volkomen maagdelijke terrein gingen ontginnen. Met het introduceren van de mogelijkheden ontstonden dat is nu eenmaal een soort natuurwet ook de moeilijkheden. Toen eenmaal een poging zij het aan vankelijk nog schuchtere poging gedaan was om de reprotechniek dienstbaar te maken aan in ons land voorkomende behoeften, en de verworvenheden van de reprografie de oplossing betekenden van soms knellende problemen, was er al vrij snel een zeer breed veld van toepassing gevonden. De behoefte werd hier immers niet geschapen. De behoefte bestond. En er is ook al heel gauw Nederlands vernuft ge activeerd om voor problemen waarin door buitenlandse technieken niet kon worden voorzien, eigen oplossingen te vinden. Op verscheidene punten in ons vaderland werd aan research op dit punt gedaan en werden apparaten vervaardigd en materialen gemaakt die in con currentie gebracht konden worden met hetgeen met dezelfde oog merken uit het buitenland hier werd binnengebracht. Intussen was heel het terrein eigenlijk aan de kooplieden overgelaten. Hoezeer in deze kringen ook een onbevangen standpunt kan worden gevonden cn hoe groot de verdiensten voor de ontwikkeling van de reprografie van fabrikanten, importeurs en handelaren ook zijn, het allereerste doel dat een koopman zich stelt, is handel drijven. Én terecht. Maar het kon niet uitblijven, dat de handel in een zo nieuw product aan eisen behoorde te beantwoorden waarop de handel, naar eigen aard en wezen, tenslotte niet was en ook niet kón worden ingesteld. Twee markante aspecten vallen hier op. Vooreerst de moeilijkheid de pro bleemstellingen der gebruikers te begrijpen en door middel van de reprografische mogelijkheden op te lossen. Het betrof hier immers veelal kwesties of van archivistische aard of van bibliotheektechnisch karakter, of van bedrijfsorganisatorische aard en van nog zo eindeloos veel andere typen. En voorts de moeilijkheid om te beschikken over krachten, die in staat waren met de beschikbaar komende apparatuur te werken en met het voorhanden zijnde materiaal de resultaten te bereiken die mogelijk waren. De handel stond derhalve voor de op gave naar twee zijden toe, die geenszins tot haar eigenlijk territoir

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1949 | | pagina 14